Krema sa zaštitnim faktorom od sunca je obično nešto čega se latimo 15 dana godišnje dok smo na letovanju. Čak i tada ne biramo već onu za telo nanesemo nonšalantno na lice, u slučaju da se uopšte i setimo da zaštitimo lice.
Iako je umereno izlaganje suncu dobro za naše zdravlje, i ptice na grani znaju da prekomerna izloženost sunčevim zracima može da izazove mnogobrojna oštećenja kože.
Krema za sunčanje nas čuva od štetnih ultraljubičastih sunčevih zraka: UVA i UVB. UVB zraci su odgovorni za opekotine od sunca i njihove efekte je veoma lako videti i osetiti. Dok, s druge strane, UVA zraci prodiru dublje u kožu. Ovi zraci mogu dovesti do dugoročnih posledica poput bora, prevremenog starenja i drugih oštećenja kože. Ono što je još zastrašujuće jeste da oba tipa sunčevih zraka mogu izazvati rak kože.
Zapamtite da je čak 80% znakova starenja zapravo fotostarenje, ono uzrokovano štetnim dejstvom UV zraka.
Dermatolozi savetuju da svaka anti-age rutina mora da se završi nanošenjem kreme sa SPF zaštitom širokog spektra, što znači da štiti od UVA i UVB zraka.
Čak i ako već imate bore i fleke od godina nenošenja SPF zaštite- istraživanja su dokazala da nikada nije kasno da počnete sa njenom primenom jer su čak i tada vidljivi znaci poboljšanja vidljivih znakova starenja.