Na dirljivim snimcima njihovog ponovnog okupljanja, blizankinje, sada u ranim dvadesetim, pale su u zagrljaj svojoj majci, koja je jecala u njihovom prvom zagrljaju otkako su mlade žene rođene.
Ejmi i Ano, rođene 2002. godine, prodate su na tržištu nakon što je njihova majka pala u komu. U vreme kada joj je izrečena strašna laž da su joj bebe umrle na porođaju, prodate su dve različite porodice.
Međutim, nakon što su se prepoznale u video snimcima, tadašnje tinejdžerke su konačno ponovo spojene, dobrim delom zahvaljujući istrazi koja radi na povezivanju izgubljenih porodica.
Istraga je otkrila da je na hiljade porodica u Gruziji dobijalo poražavajuću vest da su im bebe umrle pri rođenju tokom više od tri decenije.
Nakon što je 2021. godine pronašla netačne detalje u sopstvenom izvodu iz matične knjige rođenih, Museridze je osnovala Fejsbuk grupu i krenula da uđe u trag svojoj pravoj porodici.
Na osnovu broja ljudi koji su je kontaktirali od tada, u kombinaciji sa brojem slučajeva širom zemlje, Museridze procenjuje da je desetine hiljada beba oteto od njihovih bioloških roditelja.
Sistemsko otimanje dece
Govoreći za BBC World Service, ona je rekla da veruje da je crno tržište, koje je radilo od ranih 1970-ih do 2006, „bilo sistemsko“.
Dva člana porodice kojima su njeni napori pomogli da se ujedine bili su Ano i Ejmi, bliznakinje, koje skoro 20 godina nisu imale pojma da su rođene zajedno 2002. godine.
Ejmi je rekla da je imala osećaj da ima sestru bliznakinju kada je imala 12 godina. Tada su joj prijatelji rekli da su videli devojku koja je ličila na nju kako pleše u emisiji „Gruzija ima talenat“. Kasnije je saznala da je to Ano.
Međutim, kada je tada pitala svoju porodicu o tome, oni su to odbacili. „Svako ima dvojnika“, rekla joj je majka.
Ali tu se njihova priča ne završava.
Ponovo zajedno
Sedam godina kasnije, u novembru 2021., Ejmi je objavila snimak sebe na TikTok-u, gde je imala plavu kosu i izbušenu obrvu. Sada je Ano videla sličnost i bila je zapanjena kada je videla devojku koja je ličila na nju.
Uprkos tome što su živele na udaljenosti od 200 milja u Gruziji, društveni mediji su im omogućili da se povežu. Počele su da razgovaraju putem Fejsbuka i na kraju se upoznale uživo
Dok je u njihovim izvodima iz matične knjige rođenih stajalo da su rođene u istoj bolnici, porodilištu Kirtskhi, u dokumentima je stajalo da je jedna rođena nekoliko nedelja kasnije. Nakon susreta licem u lice, postalo je jasno da su identične bliznakinje.
„Bilo je kao da se gledam u ogledalo, potpuno isto lice, potpuno isti glas. Ja sam ona i ona je ja", rekla je Ejmi.
Neverovatne sličnosti
Par je brzo otkrio da imaju i brojne sličnosti. Obe vole istu muziku, vole da igraju i imaju su istu frizuru.
Međutim, sličnosti su se širile izvan površnog, jer su takođe otkrile da imaju isti genetski poremećaj kostiju koji se zove displazija.
Rekle su da im se čini kao da zajedno otkrivaju misteriju.
„Svaki put kada sam saznala nešto novo o Ano, stvari su postale još čudnije“, rekla je Ejmi.
Usred uzbuđenja što su pronašle jedna drugu, bilo je i ljutnje.
Kako su mogli da to dopuste?
Ejmi je rekla da se osećala kao da je njen život bio laž, dok je Ano rekla da je bila „ljuta na svoju porodicu, ali ona je samo želela da se teški razgovori završe kako bi svi mogli da nastave dalje“. „To je luda priča“, dodala je Ejmi, „ali je istina.“
Odlučili su da se suoče sa svojim porodicama i konačno su saznali istinu.
Pošto nisu mogle da imaju decu, prijatelji su Ejminoj i Anoinoj majci rekli da u lokalnoj bolnici ima neželjenih beba. Ako bi platili lekarima, mogli bi da usvoje jednu od ovih beba, odnesu ih kući i odgajaju kao svoje.
Nijedna od usvojiteljskih porodica nije znala da su devojčice bliznakinje, rekli su, i tvrdili da nisu znali da je ta praksa nezakonita.
U to vreme, Gruzija je prolazila kroz period previranja, a majke su rekle da veruju da je proces usvajanja legitiman jer su lekari bili uključeni.
Obe ponovo u majčinom zagrljaju
Konačno, posle više od dve decenije, Ejmi i Ano su se ponovo spojile sa svojom rođenom majkom Azom. Emotivan trenutak objavljen je na TikTok-u
Aza je ćerkama objasnila da joj je pozlilo posle porođaja i da je pala u komu. Kada se probudila, bolničko osoblje joj je reklo da su joj bebe umrle.
Majka je rekla da je susret sa davno izgubljenim ćerkama dao novi smisao njenom životu i da su i dalje u kontaktu.
Gruzija je 2006. promenila svoje zakone kako bi suzbila trgovinu ljudima, otežavajući nelegalno usvajanje, a 2022. vlada je pokrenula istragu o istorijskoj trgovini decom.
Bonus video: