Božićna zvezda, cvet koji donosi sreću: Veoma je nežna - Evo kako da vam ne uvene i da što duže krasi vaš dom

Slobodanka Ćorić Vesti 16.02.2024 12:54 0

Ko god je imao ovaj cvet zna da je ova biljka malo osetljivija, stoga vam otkrivamo nekoliko saveta kako da što duže krasi vaš dom

cvet

Shutterstock

Godinama već sve više trendova sa Zapada došlo je i na naše podneblje, pa tako ni novogodišnja dekoracija nije izuzetak. Božićna zvezda je cvet koji se već nekoliko godina zaredom može pronaći u cvećarama i marketima uoči praznika. U svetu hortikulture poznata i kao "poinsettia", zvezda je sobna biljka, poreklom iz Meksika, gde raste u vlažnim područjima.

Ona je simbol Božića, odnosno podseća na zvezdu repaticu koja je put trojici kraljeva do novorođenog Isusa Hrista.

Za ovaj cvet vezuje se više legendi. Prema jednoj od njih, devojka po imenu Marija bila je isuviše siromašna da bi kupila božićni poklon, pa joj anđeo rekao da pokupi korov s puta. Kada ga je postavila kraj crkvenog oltara, iznikli su predivni cvetovi u obliku zvezde, čije crvene latice simbolizuju raspeće i stradanje Isusovo.

Ko god je imao ovaj cvet zna da je ova biljka malo osetljivija, stoga vam otkrivamo nekoliko saveta kako da što duže krasi vaš dom.

Da bi božićna zvezda dugo trajala, trebalo bi da već pri kupovini obratite pažnju i odaberete krupnu i zdravu biljku. Pripazite da žuto-zeleni skriveni pupoljci ne budu otvoreni. Najbolji izbor je bujna biljka, čvrstih listova.

Na šta treba da obratimo pažnju

Pri kupovini božićne zvezde, moramo da obratimo pažnju na njen izgled. Sve površine moraju biti ravnomerne boje, a crveni deo biljke (koji nekada može biti beo ili narandžast), za koji mnogi od nas veruju da je cvet, su zapravo njeni listovi (pored klasičnih tamno zelenih). Važno je da se uverimo da nemaju nikakve nepravilnosti, kao što su žute ili bele fleke. Pravi cvet se nalazi u sredini, u obliku žutih "bobica", koje postaju jarko crvene kada procvetaju.

Nega počinje odmah

Održavanje biljke počinje od trenutka kada je kupimo. Božićnu zvezdu ćemo uglavnom dobiti upakovanu, da bi bila zaštićena od hladnoće, ali ne bi trebalo odmah da je izvadimo iz zaštite kada je unesemo u kuću, već je preporučljivo da sačekamo oko desetak minuta, da bi se "privikla" na promenu temperature.

Pored toga, ne bi trebalo da je odmah stavimo u najtopliju sobu, već da joj postepeno menjamo mesto, kako se ne bi "šokirala" od nagle promene iz hladnog u toplo.  

Temperatura

Božićnu zvezdu treba da držimo na relativno toplom mestu, ali ne u blizini radijatora, otvorenih prozora ili ovlaživača vazduha, da se ne bi osušila. Najviše joj odgovara dnevna temperatura od 15 do 21 stepeni Celzijusa. Tokom noći, temperatura ne bi trebalo da padne ispod 18 stepeni Celzijusa.

Svetlost

Da bi procvetala, potrebno je da oko 14 sati dnevno provede u tami. Zatim, nije preporučljivo da božićna zvezda boravi pod veštačkim svetlom, već bi trebalo da joj glavni izvor svetlosti bude prirodan. Najviše joj odgovara mesto pored prozora koji su okrenuti ka istoku, zapadu i jugu, dok bi prozore okrenute ka severu trebalo da izbegavamo, jer neće dobiti dovoljno svetla. Ipak, pošto je biljka osetljiva, ne sme da se ostavlja direktno ispod sunčevih zraka.

Zemljište

Za božićnu zvezdu je važna dobro nađubrena, humusna zemlja. Kako bi zemlja bila rastresita i meka, dobro je da je pre sadnje pomešamo sa malo peska i da na dno saksije, ispod zemlje, obavezno stavimo sloj šljunka, zbog efikasnog drenažnog sistema.

Vlaga i zalivanje

Cvet Božićna zvezda je tropska biljka koja voli vlagu, tako da joj prija svakodnevno prskanje zelenih delova, kao i postavljanje vlažnog sloja kamenčića ili šljunka u podmetač saksije. Međutim, iako je vlaga dobra, ovu biljku ne bi trebalo previše da zalivamo, već samo jednom nedeljno. Ako lišće krene da opada, to znači da je zalivanje previše učestalo i trebalo bi da napravimo pauzu.

Priprema za sledeću sezonu

Kada božićna zvezda u potpunosti precveta i odbaci sve listove, možemo da orežemo grane, na dužinu do desetak centimetara, kako bismo podstakli novi ciklus cvetanja. Kada dođe april, možemo da je prebacmo u veću saksiju u kojoj će biti sveža nađubrena zemlja, pa do jeseni možemo da je držimo na zastakljenoj terasi ili na otvorenom mestu bez promaje.

Oprez

Iako je ova biljka estetski privlačna i predstavlja savršen ukras, u njenoj stabljici se nalazi otrovan beli slez, tako da je važno da je držimo podalje od dece i kućnih ljubimaca.

 

Komentari (0)
Loading