Kad pomislite na sve moderne uređaje koje želite u kuhinji, mašina za pranje sudova se nalazi na vrhu liste neophodnih. Čišćenje posle obroka traje daleko kraće u poređenju s ručnim pranjem.
Toliko je praktična da su čak i posuđe i kuhinjski pribor dizajnirani i označeni kao bezbedni za pranje u mašini upravo iz tog razloga. Iako se često raspravlja o tome šta ne treba stavljati u mašinu za sudove (kuhinjski noževi su uvek među prvima), da li ste znali da postoji čitav niz proizvoda u vašem domu koji su bezbedni za pranje u mašini, a koje možete dodati u sledeće pranje?
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike
Možda ćete se iznenaditi kada saznate da postoji nekoliko kućnih predmeta koje bi zapravo trebalo da čistite svake nedelje, a koje jednostavno možete ubaciti u mašinu, poput staklenog tanjira iz mikrotalasne, prekrivenog flekama. (Usput, trebalo bi povremeno oprati i samu mašinu za sudove kako bi ostala u najboljoj formi.) Ovo vam može uštedeti mnogo vremena i novca, jer nećete trošiti prostor u sledećem pranju.
I ne završava se sve na kuhinjskim predmetima! „Mnogi su takođe iznenađeni kada saznaju da se različiti, netipični kućni predmeti mogu bezbedno prati u mašini za sudove“, kaže viši menadžer za marketing proizvoda u kompaniji ,,Whirlpool Corporation".

Shutterstock
Neka vam ova lista bude vodič, a ako niste sigurni, jednostavno proverite oznaku na proizvodu. Sve je u redu, dok god je označeno kao „bezbedno za pranje u mašini“.
Dakle, bez daljeg odlaganja, saznajte koje još neobične stvari možete prati u svojoj mašini za sudove.
Silikonske rukavice za rernu i podmetači

Shutterstock
Verovatno već bez razmišljanja ubacujete silikonski pribor u mašinu za sudove. Kada je neki materijal otporan na toplotu do 260°C, logično je pretpostaviti da može izdržati i jedan ciklus pranja. Isto važi i za silikonske rukavice za rernu i podmetače koji često budu puni bakterija! Pranje u mašini pomoći će da ih dezinfikujete. Ako vaša mašina ima treću, gornju rešetku, tamo će se lepo uklopiti.
Stakleni tanjir iz mikrotalasne

Shutterstock
Budimo iskreni, koliko puta vam je nešto eksplodiralo po celoj mikrotalasnoj? Iako postoji više efikasnih načina da očistite mikrotalasnu, ako se zaprlja samo tanjir, jednostavno ga ubacite u mašinu za sudove. Stavite ga uz ivicu donje rešetke, kao i veće predmete poput dasaka za sečenje i tacni. Većina je napravljena od kaljenog stakla koje je otporno na visoke temperature.
Čepovi za sudoperu i četke za ribanje

Shutterstock
Prva i poslednja linija odbrane od ostataka hrane su upravo četke i čepovi koje koristite u sudoperi. Zaslužuju temeljno pranje kako se ne bi nakupljale bakterije i eventualno kontaminirale ono što treba da očiste. Možete ih staviti na gornju rešetku mašine, a manje četke čak i u korpicu za pribor.
Držači za četkice i posude za sapun

Shutterstock
Šta mislite, koja prostorija ima više bakterija – kuhinja ili kupatilo? Znate šta, bolje da ne odgovaramo na to pitanje. Samo se postarajte da redovno čistite sve, uključujući držače za četkice, posude za sapun i druge keramičke ili porcelanske predmete sa lavaboa. Lako će stati na gornju rešetku zajedno sa čašama i šoljama.
Kuhinjske fioke i police iz frižidera

Shutterstock
Naravno, neće baš sve police iz frižidera stati u mašinu. Ali, manji delovi poput fioka iz vrata, pregrada za povrće i sitnijih polica često mogu. Najbolje je da proverite uputstvo svog frižidera, ali većina plastike i stakla koje je u kontaktu s hranom se može oprati u mašini – položite ih na donju rešetku, savetuje The Pioneer Woman.
Bonus video: