Običaji za Uskrs od Subotice do Kosovske Mitrovice? Šta je kumačanje, šta su peraške, a evo i gde se čuvarkuća baca u vodu?

Nedeljko Tišanović Vesti 19.04.2025 21:28 0

Porodice širom zemlje u krugu svojih najvoljenijih praznuju Hristovo vaskrsenje.

Uskrs

Shutterstock/Tatiana Diuvbanova

Uskrs u Srbiji

Uskrs se u svim delovima Srbije po običajima može razlikovati u odnosu na to da li govorimo o severnim, južnim, istočnim i zapadnim delovima naše zemlje, odnosno da li govorimo o Subotici, Somboru, Kosovskoj Mitrovici, Zaječaru, Velikom Gradištu, selu Kumane kod Velikog Gradišta, Masloševu kod Topole, Požegi, Zaječaru, selu Mačvanski Prnjavor i selu Petlovača kod Šapca.

 

Najvažniji običaji

Srbi i Srpkinje bez obzira iz kog su dela Srbije imaju običaje koje poštuju odnosno:

SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

img

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti

img

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike

img

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni

  • farbaju jaja na Veliki petak
  • jaja pretežno farbaju u crvenu boju i u lukovini
  • prvo jaje koje se skuva u boji je čuvarkuća i treba da je crvene boje
Barena šunka u Somboru i Subotici

Pored poznatih običaja tu su i oni koji su specifični za određeni kraj.


 Običaje iz Subotice za Naj ženu ispričao je Bogdan Trbojević.

Iako većina porodica jaja farba na Veliki petak, u mom kraju ipak neke porodice to rade i četvrtkom. Dodajem i da je kod nas specifično to da se bari šunka uz koju obavezno poslužujemo i ren.

Uz sve ovo usaglasila se i Anja Prosenica devojka iz Sombora, i dodala:

U mojoj porodici se posebno poštuje to da nam za Uskrs na doručak dolaze kumovi gde se svi zajedno služimo na gozbi koja je pripremljena.

 

jaja

Shutterstock

 

 

Zajedništvo u Kosovskoj Mitrovici

Na Kosovu i Metohiji, kaže naša sagovornica Jelena Petrović, Vaskrs se doživljava kao nada, i dodaje da je to je vreme kada svi članovi porodice provode zajedno.
 

Ujutru, kada se svi probude pre doručka se okadimo i svi sednemo za sto da doručkujemo. Prvo se međusobno tucamo jajima i jaje bude prvo što pojedemo. Kod nas uvek dođe neko od šire porodice, razmenimo jaja i budemo na okupu. Dan se nastavlja tako što pre odlaska na porodični ručak na selu, odemo da manastira Banjska, odnesemo jaje i zahvalimo se svemu što imamo. Zatim sledi moj omiljeni deo dana, a to je kada se porodica okupi na prazničnom ručku. Na stolu su naravno jaja, pogača, pečenje, domaći kolači i domaće vino — kazala je Jelena.

Bacanje jaja u vodu u Masloševu kod Topole

 

Kako meštanka sela Mašloševo Milena Ranković kod Topole kaže, kod njih se kao i u drugim delovima Srbije poštuje farbanje jaja na Veliki petak, post, izdvajanje čuvarkuće, s tim da se jedan običaj posebno izdvojio.

Prošlogodišnju čuvarkuću npr. obavezno bacamo u vodu — zaključuje Milena Ranković.

 

jaja

Shutterstock

 

 

Kumačanje u istočnoj Srbiji

U istočnom delu Srbije pored običaja koji se poštuju u svim delovima naše zemlje specifično je to da čuvarkuću od prethodnog Uskrsa zakopavaju u dvorištu radi zdravlja, sreće i mira za narednu godinu —kaže Milena Nešković iz Zaječara.

U razgovoru sa njenom sugrađankom Miljom Zdravković došli smo i do saznanja da se u njihom kraju ofarbana jaja mogu zvati i peraške. 

Šta su peraške?

Peraške - naziv koji potiče od stare reči perás, što znači "šaren" ili "našaran".

— Kod nas se poštuje i običaj "kumačanje" koji predstavlja razmenu jaja ispod drveta za dugogodišnje prijateljtvo. Za Uskrs obično "strada" i jedan petao — kaže naša sagovnirnica Jelena Savatić.

U razgovoru sa meštankom Velikog Gradišta Nadeždnom Milenković saznali smo još da u pomenutu pogaču neke porodice umeju dodati i jagnjetinu.

Porodični doručak u Požegi i na Zlatiboru

Ekipa redakcije Naj žena otišla je i do Požege i Zlatibora gde smo pričali sa unukom i njenom bakom, Tijanom Ćosović iz Požege i Mirjanom Ćosović meštankom sela Dragalica.

Običaji za Uskrs od Subotice do Kosovske Mitrovice? Šta je kumačanje, šta su peraške, a evo i gde se čuvarkuća baca u vodu?

Shutterstock

 

 


Pored svih srpskih običaja u našem kraju posebno je to da se u nedelju rano ujutru odlazi u crkvu, te da se po povratku prvo postavlja sto, kada svi iz porodice prisustvuju doručku. Pre nego što otpočne gozba običaj je da se svi iz porodice prvo tucaju jajima.

Trljanje jaja o glavu u Mačvanskom Prnjavoru

Milica Jekić i Tatjana Đokanović meštanke sela Mačvanski Prnjavor i Petlovača navele su da se u selima kod Šapca najčešće ponavljaju običaji koji se poštuju na Božić.


Kod nas se peče česnica i pečanica, s tim da u nekim porodicama se sprema i slatka česnica. Ovaj običaj se poštuje i u Sremu — navodi Tatjana Đokanović iz Petlovače. 

Moja baka poštuje običaj trljanja uskršnjih jaja o glavu svih ukućana. To sve neguje radi zdravlja, pameti i mira za naš dom —nadovezala se Jekić iz Mačvanskog Prnjavora.

jaja

Shutterstock

 

 


Obe su istakle da se u njihovom kraju u popodnevnim satima u dvorištima lokalnih crkvi i manastira organizuju tradicionalno takmičenja u kategorijama najtvrđeg, kao i najlepšeg jajeta. Dodaju da se u mačvanskom kraju poštuje to da kada odlaze u goste obavezno nose jaja na poklon.

Kao zbirna stvar za sve krajeve Srbije jeste činjenica da se u svim krajevima neguju isti običaji gde se može videti jednakost u poštovanju pravoslavnih običaja, ali su se kako je i priordno od kraja do kraja rađali običaji koji su tu radi boljitka, zdravlja i mira u domovima pordica. 

Koji običaj je specifičan za vaš kraj? 

Bonus video: 

 

Komentari (0)