Buđ obožava ovaj deo veš mašine: Svi ga zaboravljamo, a čišćenje je bukvalno čas posla, evo i kako

Vesti 05.04.2025 18:00 0

Izbegavajte korišćenje previše deterdženta ili omekšivača...

posteljina

Shutterstock

Ako vaša veš mašina ne miriše sveže kao što bi trebalo ili primetite neprijatan miris u prostoru za pranje, problem bi mogao biti u vašoj prednjoj mašini za pranje.

Otvorite vrata i pogledajte unutar pregiba gumene brtve vrata. Ako vas miris onesvesti ili je unutrašnjost prekrivena sluzavoj buđi, pronašli ste problem.

SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

img

SARME IZ RERNE Slasne i preukusne, postaće vaš novi omiljeni način spremanja

img

CRVENI ROLAT Neodoljivo predjelo koje prvo nestane sa slavske trpeze, a ukusa koji priča priče

img

BAJADERA BOMBICE Omiljeni desert na drugačiji način, prste da poližete

Real Simple je razgovarao sa stručnjakom kako bi saznao najbolje metode čišćenja i koliko često treba čistiti gumenu brtvu kako bi se izbegli (neprijatni) problemi u budućnosti.

Koliko često treba čistiti brtvu u veš mašini?

Prema rečima Amande Abraham, menadžerke brenda u kompaniji ,,Maytag Laundry", trebalo bi da čistite brtve od veš mašine na svakih mesec dana kako biste sprečili nakupljanje mirisa i ostataka deterdženta.

Brtva na prednjoj mašini za pranje osigurava da voda između bubnja i vrata ne procuri, ali vremenom se mogu nakupljati prljavština, deterdžent i ostatak omekšivača (posebno ako koristite previše proizvoda), što može dovesti do mirisa, rasta buđi.

Shutterstock/ReaLiia

Shutterstock/ReaLiia

 

A ako se brtva ne čisti redovno, miris bi mogao biti najmanji od problema—prljava brtva može ometati pravilno zatvaranje vrata i izazvati curenje. ,,Ključno je održavati čistoću i integritet brtve vrata kako bi se sprečili ovi problemi i osigurao optimalan rad i dugovečnost vaše prednje veš mašine," dodaje Abraham.

Savet

Pre nego što počnete sa čišćenjem brtve ili cele veš mašine, uvek proverite uputstva proizvođača za pravilno čišćenje. Ako više nemate uputstvo, proverite veb sajt proizvođača. Uputstva su skoro uvek dostupna onlajn.

Najbolji način za čišćenje brtve od veš mašine

Čišćenje brtve nije teško i traje samo nekoliko minuta, koristeći pribor koji već imate kod sebe.

Prvo, skupite sunđer, malu posudu sa toplom vodom i nekoliko kapi sredstva za pranje sudova, staru četkicu za zube i mekanu, suvu krpu. Abraham upozorava da izbegavate upotrebu abrazivnih sredstava za čišćenje ili jakih hemikalija, jer mogu oštetiti zaptivač.

Nežno povucite ivice brtve vrata i obrišite svu prljavštinu, buđ, dlake od ljubimaca ili ostatke unutar nje pomoću sunđera natopljenog u toploj vodi sa sapunicom. 

veš mašina

Shutterstock

 

Ako ostatak ne popusti, umočite staru četkicu za zube u rastvor i očistite. Obratite posebnu pažnju na pukotine brtve, a zatim obrišite sve labave ostatke pomoću sunđera.

Isperite sunđer u čistoj vodi i obrišite sve ostatke sredstva za čišćenje.

Osušite područje mekom krpom. Da biste ubrzali sušenje, ostavite vrata veš mašine blago otvorena kako bi vazduh bolje cirkulisao.

Dodatni saveti

Održavajte vašu mašinu uz ove dodatne savete:

Pokrenite mesečni ciklus čišćenja veš mašine koristeći vruću vodu i komercijalni čistač, izbeljivač ili sirće.

Koristite krpu da obrišete vrata i brtvu (uključujući pregibe) nakon svake ture pranja. Krpu možete potom ubaciti u sledeću odgovarajuću turu veša.

mašina

Shutterstock

 

Nakon pranja, ostavite vrata mašine blago otvorena da se osuše na vazduhu, čime ćete sprečiti razvoj buđi i neprijatnih mirisa.

Izbegavajte korišćenje previše deterdženta ili omekšivača. Ako bilo koji od ovih proizvoda dospe u brtvu, postaje hrana za buđ. Pošto prednja mašina koristi manje vode nego stariji modeli sa gornjim punjenjem, višak proizvoda ostaje zarobljen u odeći i mašini, umesto da bude ispran.

Ako vaš prostor za pranje veša ima lošu cirkulaciju vazduha, dodajte ventilator ili odvlaživač vazduha, pored ostavljanja vrata mašine otvorena nakon pranja.

 

 

Bonus video:

Komentari (0)