Kamenac, prljavština i nečistoće se brzo nakupljaju u kupatilima, zbog čega slavine i pločice koje su nekada sijale postaju mat. Zaista čisto kupatilo često znači posezanje za skupim brendiranim proizvodima koji obećavaju sjaj.
Međutim, jedan jeftin i prirodan sastojak može obaviti isti posao za mnogo manje novca. Sirćetna kiselina je nezaobilazan deo arsenala iskusnih domaćica i domaćina. Kada ga ne koristite u kuhinji za pripremu jela, sirće može biti budžetski prihvatljiva alternativa za čišćenje, sa iznenađujućim rezultatima.
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

CRVENI ROLAT Neodoljivo predjelo koje prvo nestane sa slavske trpeze, a ukusa koji priča priče

BAJADERA BOMBICE Omiljeni desert na drugačiji način, prste da poližete

SARME IZ RERNE Slasne i preukusne, postaće vaš novi omiljeni način spremanja
Verovatno već imate flašu sirćeta negde u kuhinji, a ono može brzo da ukloni prljavštinu i kamenac, konačno se rešavajući dosadne mutne naslage.
Kamenac je alkalna supstanca, što znači da je za njegovo pravilno razgradivanje potreban kontakt sa kiselinom. Srećom za one koji paze na budžet, glavni sastojak sirćeta je sirćetna kiselina, koja mu daje nizak pH vrednosti od samo dva do tri.
Osim što je korisno u uklanjanju masnoće, sirće može pomoći i u borbi protiv buđi i sprečavanju njenog nakupljanja u pukotinama i uglovima kupatila.
Crna buđ, koja se često pojavljuje na silikonskim zaptivačima u tuš kabinama, nije samo dosadna za čišćenje – ona može negativno uticati na zdravlje i iritirati kožu. Međutim, jednostavno natapanje sirćetom može je efikasno ukloniti.
Stručnjak Rajan Nol iz Carpet Monkey kompanije za čišćenje preporučuje upotrebu sirćeta i za fugne između pločica.
Nol dodaje:
— U kupatilu, poprskajte nerazblaženo belo sirće po pločicama i fugnama. Ostavite ga da deluje nekoliko minuta, a zatim oribajte četkom. Isperite vodom kako biste otkrili čiste pločice i fugne.
Preporučuje se da sirće odstoji 10 do 15 minuta kako bi razgradilo nečistoće pre nego što ih oribate četkicom za zube.
Ipak, pre nego što se bacite na čišćenje, budite oprezni – sirće može oštetiti fuge ako nisu pravilno zapečaćene.
Stručnjaci iz kompanije Grout Magnificent upozoravaju da sirće treba koristiti samo na fugama za koje ste sigurni da su dobro zapečaćene, piše Ekspres.
Oni objašnjavaju:
— Nažalost, sirće prodire u nezaštićene fuge tako što se uvlači u vazdušne prostore unutar materijala. Kada se tamo zadrži, vremenom počinje da nagriza fuge, koje će se postepeno trošiti i raspadati.
Bonus video: