Belo ili alkoholno sirće se u mnogim domovima koristi za čišćenje i uklanjanje kamenca, ali postoje neka područja na kojima ga ne treba koristiti, jer u suprotnom rizikujete oštećenje površine. Sirće, zbog svoje kiselosti, ima sposobnost da prodre kroz mrlje i pomogne pri njihovom podizanju, zbog čega se lakše uklanjaju s površine. Osim toga, ima višestruke uloge i koristi se kao omekšivač za veš, za čišćenje prozora, a efikasno je sredstvo za uklanjanje kamenca. Međutim, ne sme se koristiti na svim površinama, jer može da ih uništi.
Gde se ne sme koristiti
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

SARME IZ RERNE Slasne i preukusne, postaće vaš novi omiljeni način spremanja

CRVENI ROLAT Neodoljivo predjelo koje prvo nestane sa slavske trpeze, a ukusa koji priča priče

BAJADERA BOMBICE Omiljeni desert na drugačiji način, prste da poližete
Stručnjaci za čišćenje iz firme „Puro Clean“ tvrde da, iako sirće ima mnogo primena u čišćenju doma, njegova upotreba nije prikladna u nekim situacijama. Pošto je kiselo, može da nagrize i uništi određene delove vašeg doma. Stručnjaci su otkrili tri najčešća mesta gde sirće ne sme da se koristi:
* Za skidanje masnih fleka
Kisela svojstva sirćeta neće pomoći u uklanjanju masnoće sa bilo koje površine. Ako želite da očistite masne mrlje, koristite običan deterdžent za pranje posuđa ili neko drugo alkalno sredstvo za čišćenje.

Shutterstock
* Za čišćenje fuga
Iako belo sirće može efikasno očistiti pločice, nije dobar za fuge. Njegova kiselost može da ih nagrize i uzrokuje promenu boje i ispadanje fuga tokom vremena. Umesto sirćeta, stručnjaci preporučuju da koristite pastu od sode bikarbone i vode koju ste sami napravili. Nežno izribajte fuge da biste izbegli oštećenje.
* Osetljive tkanine
Iako je sirće bezbedno za razne vrste veša, njegova kiselost može da izbledi osetljive tkanine kao što je svila. Izbegavajte korišćenje rastvora na bazi sirćeta na tim materijalima. Sledite uputstva za negu na etiketi.
Video: