Stručnjaci otkrili jednostavan način za otkrivanje neizlečive bolesti: "Držite li ovo u frižideru?

Slobodanka Ćorić Vesti 14.02.2025 10:15 0

Na svojoj internet stranici, društvo naglašava da je za pravovremeno postavljanje dijagnoze ključno prepoznati rane znakove demencije

frižider

Shutterstock

Demencija se najčešće povezuje sa simptomima poput gubitka pamćenja, promenama u ponašanju i govoru, ali postoje i manji znakovi koji mogu ukazivati na to da postoji problem. Obično se javlja kod osoba starijih od 65 godina, a definiše se kao skup povezanih simptoma koji su rezultat progresivnog propadanja mozga.

Stručnjaci su otkrili jedan neuobičajen simptom koji može ukazivati na početak problema povezanih s demencijom. Društvo obolelih od Alchajmerove bolesti ističe postavljanje stvari na pogrešna mesta kao jedan od ranih pokazatelja demencije, kao na primer, stavljanje daljinskog upravljača u televizor.

SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

img

BAJADERA BOMBICE Omiljeni desert na drugačiji način, prste da poližete

img

SARME IZ RERNE Slasne i preukusne, postaće vaš novi omiljeni način spremanja

img

CRVENI ROLAT Neodoljivo predjelo koje prvo nestane sa slavske trpeze, a ukusa koji priča priče

Na svojoj internet stranici, društvo naglašava da je za pravovremeno postavljanje dijagnoze ključno prepoznati rane znakove demencije. Ljude podstiču da razmisle da li oni ili neka osoba koju poznaju stavljaju stvari na mesta gde im nije mesto, prenosi Mirror.

Treba razlikovati demenciju od običnog zaboravljanja „Takvo ponašanje treba razlikovati od tipičnih trenutaka zaboravljanja. Svako može privremeno zaboraviti novčanik ili ključeve, ali za osobe sa demencijom tipično je ostavljanje stvari na neprikladnim mestima“, navode iz društva.

To se dešava jer osobe sa demencijom često gube stvari zbog problema sa pamćenjem. Neke stvari, kao što su naočare ili ključevi, ostavljaju na čudnim mestima, dok neki, na primer, daljinski upravljač odnose u kupatilo ili vrećicu čaja stave u frižider. Osim zbunjenosti koju to izaziva kod osobe, ovo može dovesti do uznemirujućih zabluda.

„Ako osoba misli da bi predmet trebalo da bude negde, a nije, mogla bi pomisliti da neko skriva stvari od nje ili čak da je krade“, navodi se u objavi. Takve zablude mogu biti izazovne za staratelje, koji pomoć mogu potražiti od medicinskih stručnjaka. Iako ne postoji lek, dostupni su tretmani koji pomažu u kontroli simptoma.

Komentari (0)