Povrće je važno pravilno pripremiti kako ne bi izgubilo sve svoje hranljive sastojke. Evo kako ga je najbolje tretirati, a šta izbegavati.
Kuvanje na pari
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti
Ovo je najbolji način za očuvanje vitamina i minerala. Povrće poput brokolija, spanaća, karfiola i mahunarki je idealno za ovakvu pripremu. Takođe, tu je i blanširanje - brzo kuvanje u ključaloj vodi, a zatim hlađenje u hladnoj vodi. Ovako se čuvaju boja, tekstura i hranljive materije, a idealno je i za pripremu povrća za zamrzavanje.
Pečenje u rerni
Najbolji je način pripreme povrća kada se to radi na nižim temperaturama, a tako se hranljive materije bolje čuvaju nego prženjem. Povrće poput šargarepe, tikvica, paprika i batata može se peći sa malo maslinovog ulja i začinima.
Dinstanje povrća
Kratko dinstanje na maslinovom ulju čuva vitamine topive u mastima (vitamini A, D, E i K). Idealno je za tikvice, papriku, spanać i pečurke.
Kiseljenje povrća
Fermentacija je dobar način da se očuvaju nutrijenti i dodaju probiotske vrednosti - posebno za kiseli kupus i krastavce.
Šta izbegavati?
Za povrće je najgore dugo kuvanje u vodi. Povrće kuvanjem gubi vitamine topive u vodi (C i B grupu). Ako već kuvate, koristite što manje vode. Odmah nakon kuvanja, prženje u dubokom ulju uništava nutrijente zbog visoke temperature, a hrana takođe apsorbuje puno masti. Nije dobro ni ljuštenje kore. Kora povrća sadrži puno vlakana i vitamina (šargarepa, krompir i tikvica), pa je ljuštite samo kada je neophodno.
Video: