Ne dozvolite da biljke ispaštaju: Izbegnite ovih 6 grešaka kada ih unesete unutra, mogu potpuno da ih unište

Vesti 21.12.2024 17:58 0

Pošto u unutrašnjosti ima manje svetlosti, to znači da će biljkama trebati manje vode

cveće

Shutterstock

Dani postaju kraći, a vazduh hladniji. Dok se pripremamo da provodimo više vremena unutra i ugrejemo se, vreme je i da prenesemo svoje spoljašnje biljke u unutrašnjost kako bi nastavile da napreduju.

Iako možda mislite da je dovoljno samo doneti biljke unutra i završiti posao, neki koraci u ovom procesu mogu biti štetni ne samo za te spoljašnje biljke, već i za vaše postojeće unutrašnje biljke.

biljke

Shutterstock

 

Nastavite da čitate kako biste saznali o najčešćim greškama koje ljudi prave prilikom donošenja biljaka u zimu i stručnim savetima kako da ih izbegnete.

Čekate predugo da prenesete biljke unutra

Vreme je ključno kada odlučujete da prenesete biljke unutra. „Jedna od grešaka koje vrtlari često prave kada premeste biljke unutra je čekanje predugo, što može izazvati stres, pa čak i ubiti biljku ako postane previše hladno“, objašnjava Endru Banting, VP za hortikulturu u Pensilvanijskoj hortikulturnoj društvu.

biljke

Shutterstock

 

„Kada noćna temperatura dostigne 10 stepeni, obično je vreme da premestite biljke u toplije unutrašnje okruženje.“ Naravno, postoje izuzeci kao što su tropske biljke koje možda treba da unesete još ranije, kao i biljke koje podnose hladnije temperature, poput bromelije, koja može duže ostati napolju , napomenuo je.

Ne proveravate da li ima štetočina

Dok su bile napolju, vaše biljke su možda bile izložene nekim uobičajenim biljnim štetočinama, kao što su uši, grinje, beli leptiri, skale i drugi insekti. „Pre nego što unesete biljke u unutra, obavite temeljnu inspekciju da proverite da li ima znakova insekata, uključujući jaja“, rekao je Banting.

biljke

Shutterstock

 

„Ako pronađete žive insekte, poprskajte ih insekticidnim sapunom, pazeći da ih potpuno prekrivate. Počnite ovaj postupak mesec dana unapred kako biste imali dovoljno vremena da lečite bilo kakve infestacije i ponovite proces ako je potrebno.“

Ne birate mesto sa dovoljno svetlosti

Obratite pažnju na lokaciju i svetlosne uslove prilikom donošenja biljaka unutra. „Svaka biljka koja je bila napolju u punom suncu najbolje će se snaći pored svetlog prozora, najbolje je okrenuta prema jugu ili zapadu, ali naravno to zavisi i od same kuće“, kaže Sara Nolimal, viši hortikulturolog u Čikaškom botaničkom vrtu.

Ignorišete potrebe za vlagom

Unutrašnji vazduh može biti mnogo suvlji od spoljnog, posebno zimi kada su grejači uključeni. „Mnogim biljkama, poput tropskih, potrebna je veća vlažnost“, kaže Nensi Avot-Traut, stručnjak za hortikulturu u kompaniji ,,Burpee", koja se bavi semenkama i biljkama.

biljka

Shutterstock

 

Da biste rešili ovaj problem, ona preporučuje korišćenje posude za vlagu ili postavljanje biljaka koje vole veću vlažnost na prirodno vlažna mesta, poput kupatila, savetuje Real Simple.

Prekomerno zalivate

Pošto u unutrašnjosti ima manje svetlosti, to znači da će biljkama trebati manje vode, kaže Avot-Traut. „Prekomerno zalivanje je česta greška koju vrtlari prave“, kaže ona. „Uvek prvo proverite vlažnost zemlje.“

Prečesto premeštate biljke 

Većini biljaka je potrebno vreme da se prilagode novom okruženju—i svaki put kada ih premestite na novo mesto, biće im potrebno da se ponovo prilagode.

biljke

Shutterstock

 

„Ovaj proces prilagođavanja zahteva energiju, što može oslabiti biljku vremenom, čineći je podložnijom bolestima, štetočinama, pa čak i smrti“, kaže Avot-Traut. „Postavite ih na dobro mesto sa puno svetlosti i ostavite ih tamo.“ 

 

 

Bonus video:

 

@najzena.rs Feng Šui pravila za ukrašavanje jelke! Privucite novac i ljubav z 2025.godinu pomoću ukrasa i boja! #najzena #najžena #fengsui #novagodina #bozic #ukrasi #ukrasavanjejelke #jelka #ukrasizajelku #fengshui ♬ original sound - Najzena.rs

 

Komentari (0)
Loading