Mnoge domaćice prave grešku kad kisele kupus: Ako ovo stavljate u bure, gubi zdrava svojstva i postaje štetan za creva

Slobodanka Ćorić Vesti 21.11.2024 07:50 0

Iako ovaj jednostavan i ukusan proizvod može biti izuzetno koristan za zdravlje, mnoge domaćice prave veliku grešku koja može da utiče na njegova zdrava svojstva.

kiseli kupus

Shutterstock

Kiseljenje kupusa tradicija je koja je od davnina prisutna u mnogim domaćinstvima, a ove pripreme postale su simbol zime i zdravlja. Poznato je da kiseli kupus obiluje vitaminima, vlaknima i korisnim probioticima, koji čine da se osećamo energičnije i poboljšavaju varenje. Međutim, iako ovaj jednostavan i ukusan proizvod može biti izuzetno koristan za zdravlje, mnoge domaćice prave veliku grešku koja može da utiče na njegova zdrava svojstva.

Naime, stručnjaci savetuju da se u procesu kiseljenja ne koristi sve što se smatra „prirodnim“ začinom, jer određeni dodaci mogu uništiti hranljive materije koje se nalaze u kupusu. Jedna od najvećih grešaka koju mnoge domaćice prave jeste korišćenje štetnih aditiva i začina, koji mogu učiniti da kupus postane štetan za creva, umesto da bude zdrav.

Kao prvo, sol je ključna, ali previše može da uništi sve dobro

Kupus se kisele u slanoj vodi, a količina soli koju stavljamo može značajno uticati na krajnji rezultat. Previše soli može uzrokovati smanjenje probiotičkih svojstava kupusa, što znači da gubi svoju sposobnost da podstiče rast dobrih bakterija u crijevima. Ovaj proces može dovesti do problema sa varenjem i stvaranjem gasova, što u krajnjem može imati suprotan efekat od onog koji očekujemo od kiselo kupusa.

Dodavanje octa – još jedna česta greška

Nekim domaćicama se čini kao dobra ideja da tokom procesa kiseljenja dodaju ocat u bure. Međutim, to može značajno promeniti pH vrednost kupusa, čineći ga previše kiselim i uništavajući zdrave mikroorganizme koji nastaju tokom fermentacije. Ovaj postupak može negativno uticati na zdravlje creva, a kupus postaje mnogo manje bogat probiotikom, koji je ključan za održavanje ravnoteže u organizmu.

Začini poput kvasca, biber i beli luk – pazite na količinu

Iako su začini i dodatni sastojci kao što je beli luk, biber, kvasac i lovorov list često korišćeni kako bi se obogatio ukus kiselog kupusa, njihovo preterano korišćenje može negativno uticati na krajnje nutritivne vrednosti. Na primer, kvasac može poremetiti prirodnu fermentaciju, dok previše začina može dovesti do iritacije želuca i creva.

Najbolji način za kiseljenje kupusa

Da bi kupus bio zdrav i bogat probioticima, potrebno je koristiti samo osnovne sastojke, a to su: kupus, so i voda. Dobar savjet je i da se ne koristi previše soli, već da se količina soli dobro izbalansira kako bi proces fermentacije bio što uspešniji. Kupus treba da bude potpuno prekriven solju i vodom, ali se ne smije preterivati sa dodacima koji mogu poremetiti prirodnu ravnotežu.

Zdravlje naših creva zavisi od toga kako pripremamo hranu, a kiseli kupus može biti pravi izvor probiotika ukoliko se priprema pravilno. Zato, sledeći put kada se odlučite za kiseljenje kupusa, imajte na umu ove savete i izbegavajte greške koje mogu učiniti da ovo zdravo jelo postane štetno za vaš organizam.

Kiseli kupus je jednostavan i ukusan način da podržimo zdravlje našeg probavnog sistema, ali samo ako se pravi na pravi način, bez previše začina i aditiva.

Komentari (0)
Loading