S obzirom na to da su rođena na dan Hristovog rođenja, oduvek se verovalo da će baš njima život biti naklonjen i da će kroz život uvek biti zaštićena. Mnogo je i onih koji smatraju da su ova deca inteligentna, nadarena i maštovita.
Dete i ime
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni
Kada se dete rodi na neki veliki praznik, mnoge porodice i dalje neguju tradiciju, pa detetu daju ime po svetitelju. Tako se na Svetog Nikolu najčešće rađaju Nikole, Nikolije i Nikoline, a na Svetog Jovana se najčešće rodi Jovan ili Jovana. Isto važi i za druge velike praznike.
Kada se dete rodi baš 7. januara
Ne tako davno, deca rođena na Božić dobijala su imena kao što su: Bogdan, Božidar, Božidarka, Božica, Boža, Božanka, Božena, Božimir, Božimirka. Iako je ime Bogdan i dalje aktuelno, primećujemo da su druga imena u nizu skoro zaboravljena. Danas ova imena, nisu tako moderna, a nekada su darivana i deci rođenoj na Bogojavljenje, ali i deci koju su roditelji dugo iščekivali, shodno verovanju da su ona " Od Bog data".
Kako tradicija ne bi u potpunosti bila zapostavljena, izbor često pada imena kao što su Teodor i Teodora. Imena potiču iz grčkog jezika i u prevodu znače "Dar o Boga" - “Theodoros” - “theos” (Bog) + “doron” (dar). Neki roditelji biraju i imena popt Kristijana i Kristine, što u prevodu sa grčkog znači "hrišćanin".
Da li se sva ova stara verovanje odnose samo na decu koja su rođena na Božić?
Božić u srpskoj tradiciji igra veliku ulogu, pa je sasvim jasno da se rođenje deteta, baš na ovaj dan doživljava i slavi na poseban način. Međutim, ne treba zaboraviti da su u drevnim vremenima svi oni koji su rođeni zimskom periodu, dobro čuvani kako bi bili zdravi i jaki Zato se i dešavalo da dobijaju imena "štite", kako bi se u zimskom periodu sprečila obolevanja.