Danas je Svetili Ilija Gromovnik: Na ovaj VELIKI PRAZNIK ne smete ništa da radite, a MAJKE moraju da obrate pažnju na jedan detalj!

Naj žena Vesti 02.08.2021 08:50 0

Srpska pravoslavna crkva obeležava danas veliki praznik Svetog prorpka Iliju

Danas je Svetili Ilija Gromovnik: Na ovaj VELIKI PRAZNIK ne smete ništa da radite, a MAJKE moraju da obrate pažnju na jedan detalj!

Printscreen/Youtube

Sveti Ilije se slavi uvek 2. avgusta i to je crveno slovo u pravoslavnom kalendaru. Sveti Ilija je kod nas poznat i kao Ilija Gromovnik.

Sveti Ilija je među Srbima najpoštovaniji praznik, a na dan kada se praznuje po srpskim selima i gradovima se organizuju vašari.

Proslavljanje Svetog Ilije je ukorenjeno duboko u tradiciju srpskog naroda. Ono što je za Slovene bio Perun - to je za Srbe Sveti Ilija, a ako znamo da su Srbi upravo iz mnogobožačke slovenske religije prešli na hrišćanstvo jasno je zašto se pridaje toliki značaj ovom svetitelju.

Stari Srbi su prelaskom u hrišćanstvo mnoge osobine svog boga Peruna - koji je inače upravljao munjama i gromovima - preneli na Svetog Iliju.

Prema narodnoj tradiciji Sveti Ilija se vozi na vatrenim kolima koja vuku četiri konja iz čijih nozdrva izbija plamen. Grmljavina je tutnjava njegovih kola kojima se vozi po nebu i oblacima.

Kad na Svetog Iliju pucaju gromovi narod veruje da to svetac gađa đavole pa se ne valja krstiti da se đavo ne bi sakrio pod krst u koji grom ne udara. Takođe, kako narod kaže, treba dobro gledati mesto gde grom udari jer je to znak da se tu krije nečastivi.

Na ikonama se Sveti Ilija predstavlja kako na vatrenim kolima ide na nebo ili kako drži nož u ruci kao znak da je njime poklano 450 lažnih Valovih zreca na brdu Kamil. Prikazuje se još i kako sedi u pećini gde se sklonio od oholog cara Ahava, a gavran mu donosi hranu.

Sveti Ilija je u Srbiji bio slava vazduhoplovaca obnarodovana ukazom iz 1924. godine. Nakon propasti kraljevine Jugoslavije i dolaska komunista na vlast slava je prestala da se poštuje. Godine 1992. Sveti Ilija ponovo postaje slava vazduhoplovaca.

Među Srbima postoji izreka: "Od Svetog Ilije sunce je sve milije"

Mnogi se odlučuju da muškoj deci daju ime po ovom svetitelju jer je simbol snage i neustrašivosti. Običaj je da se na praznik Svetog Ilije jede med kako bismo bili zdravi cele godine, a nekada je postojalo i simpatično verovanje da na ovaj praznik deci treba namazati obraze medom kako bi bila vesela.

Veruje se da je na današnji dan dobro uzeti med radi zdravlja. Običaj nekada je bio da majke mažu decu medom da bi cele godine bila zdrava. Takođe, mnogi roditelji deci daju ime po ovom svetitelju jer je simbol snage i neustrašivosti.

Veruje se i da je med koji pčelari vade iz košnice na Ilindan posebno lekovit.

Sveti Ilija Gromovnik inače pada u najsušnije i najtoplije doba godine, a običaj je da se na njegov praznik ne radi u polju da se ne bi navukao gnev svetitelja. Postoji priča da je upravo Sveti Ilija taj koji određuje kada i gde će padati kiša, a kada će da bude suša.

 

 

Komentari (0)
Loading