Studije pokazuju da neke uobičajene navike u vezama i brakovima često proizilaze iz društvenih očekivanja ili pogrešnih uverenja o ljubavi i privrženosti. Evo nekoliko stvari koje dobra žena neće raditi u vezi ili braku, prema istraživanjima.
Namerno izazivanje ljubomore
Manipulativno ponašanje poput ovog, često potkopava poverenje i narušava vezu. Jedna studija pokazuje da žene češće brinu o emocionalnoj neveri te ponekad koriste namerno izazivanje ljubomore kako bi testirale partnerovu predanost. Međutim, ovo ponašanje najčešće proizilazi iz nesigurnosti i potrebe za potvrdom, a dugoročno može naškoditi vezi.
Upoređivanje sa drugima
Upoređivanje vlastite veze ili braka s idealizovanim verzijama drugih parova na društvenim mrežama može stvoriti nerealna očekivanja i frustracije. Fotografije i objave često prikazuju samo ulepšanu verziju stvarnosti, zbog čega može izgledati kao da druge veze napreduju brže ili su ispunjenije. Prema jednom istraživanju, direktna komunikacija i otvoreno izražavanje potreba ključni su za zadovoljstvo u vezi. Preterano oslanjanje na društvene mreže može zamagliti stvarnu sliku odnosa, dok direktni razgovori s partnerom poboljšavaju međusobno razumevanje i povezanost.
Shutterstock
Stvaranje osećaja krivice kod partnera
Zdrava veza podrazumeva da oba partnera zadrže vlastite hobije i aktivnosti izvan odnosa. Pokušaj da se partner navede na osećaj krivice jer provodi vreme s prijateljima, bavi se sportom ili uživa u nekim svojim ličnim interesovanjima, može uzrokovati frustraciju i narušiti sklad u vezi. Pokušaji kontrole mogu se pogrešno protumačiti kao znak pažnje, ali zapravo guše individualnost i slobodu u vezi. Partneri koji osećaju podršku u održavanju svojih interesa, dugoročno su srećniji i zadovoljniji odnosom.
Ne ponude da plate izlazak
Iako mnogi muškarci rado plaćaju troškove sastanaka, nije pristojno da žena nikada ne ponudi da plati svoj deo. Povremeno plaćanje pića, deserta ili bioskopskih karata ne samo da pokazuje ravnotežu u vezi, već i daje do znanja da partner nije za vas "bankomat", piše YourTango. S promenama društvenih normi, sve više žena preuzima aktivnu ulogu u finansijskim odlukama, što doprinosi osećaju ravnopravnosti u partnerstvu.
Video:
Možda vas zanima…
