Mišel Gidion, njen suprug Simon i njihova četvorica sinova, uzrasta od 16 do 21 godine, krenuli su na svoj prvi zajednički odmor u francuske Alpe nakon četiri godine. Međutim, dok su se nalazili na aerodromu, Mišel je primila poziv od hematologa koji joj je saopštio da rezultati njenog krvnog testa pokazuju da ima leukemiju.
Lekar ju je odmah upozorio da se ne ukrcava na avion jer su joj trombociti u krvi bili kritično niski, što znači da bi mogla iskrvariti do smrti u slučaju da se povredi. U stresnom trenutku, porodica je odlučila da ipak leti, ne želeći da pokvari dugo očekivani odmor. Mišel je priznala da nije znala koliko je opasno putovati sa takvom dijagnozom, jer nikada ranije nije poznavala nikog sa leukemijom. “Nisam se osećala loše dok sam hodala po brdima, nisam htela da pokvarim uzbuđenje svojim sinovima, ali ispostavilo se da je to bila pogrešna odluka”, rekla je.
Dijagnoza AML-a
Nakon dolaska u Francusku, Mišelino stanje se pogoršalo, pa je obitelj ubrzo napustila odmor i vratila se kući. U bolnici su proveli 48 sati, nakon čega je Mišel prevezena u bolnicu za rak The Christie, gde je bila podvrgnuta biopsiji koja je potvrdila da boluje od akutne mijeloične leukemije (AML), agresivne vrste raka krvi i koštane srži.
Počela je sa kemoterapijom, koja je dala početne pozitivne rezultate, ali je rak ponovo počeo da se vraća posle samo pet meseci. Preporučena je transplantacija matičnih ćelija, a srećom je pronađen savršen donator iz međunarodnog registra. Transplantacija je obavljena u martu 2024. godine, ali je Mišel imala teške reakcije i provela je pet iscrpljujućih nedelja u bolnici.
Nažalost, transplantacija nije bila uspešna, što su potvrdili rezultati biopsije u maju 2024. godine. Mišel je bila veoma slaba, imala je vrlo malo energije i nije mogla da hoda, a opcije za lečenje su joj bile sve manje. Međutim, odlučila je da se ne predaje.
Novi pokušaj lečenja
U julu 2024. godine, Mišel je dobila priliku da učestvuje u istraživanju Nacionalnog instituta za zdravstvena i klinička istraživanja (NIHR) u Manchesteru, u bolnici The Christie. Danas, dve godine nakon dijagnoze, Mišel je u potpunoj remisiji. Zbog novog eksperimentalnog leka, koji je deo međunarodnog kliničkog ispitivanja pod nazivom CAMELOT-1, njeno stanje se značajno poboljšalo.
Mišel je počela da uzima bleximenib, novi ciljanu lek protiv raka koji blokira protein menin, ključan za preživljavanje leukemijskih ćelija. Ovaj lek je doveo do potpunog nestanka svih znakova raka u njenoj krvi i koštanoj srži, čime je Mišel, prema poslednjim istraživanjima, u potpunoj molekularnoj remisiji.
“Testiranje mi daje osećaj da postoji svetlo na kraju vrlo dugog i mračnog tunela”, izjavila je Mišel. Dr. Emma Searl, hematolog koja je vodila ispitivanje, istakla je da je lek pokazao veoma obećavajuće rezultate, jer je čak 41% pacijenata reagovalo pozitivno na tretman, što je odličan rezultat za ranu fazu ispitivanja.