Jedna žena iz Teksasa iznosi upozorenje nakon što joj je greška na venčanju kod drugarice dovela do hospitalizacije i borbe za život.
Jednog dana u septembru, Ašlija DeSkir se probudila sa "jakom grozmicom" i povraćala je svaka pola sata. Četrdeset trogodišnjakinja je isprva verovala da je uhvatila virus želuca na venčanju kojem je prisustvovala dva dana ranije. Međutim, u roku od tri dana, njen krvni pritisak je značajno pao, a ona je imala problema s disanjem, pa je žurno otišla u bolnicu.
Lekari su brzo utvrdili da je učiteljica razvila toksični šok sindrom usled upotrebe tampona.
Toksični šok sindrom (TSS) je retko, ali potencijalno smrtonosno stanje koje se razvija usled toksina unutar tela. Često je povezano sa korišćenjem tampona tokom menstruacije. Javlja se kod samo 1 od 100.000 ljudi, ali može izazvati oštećenje organa, šok, pa čak i smrt u do 70% slučajeva, prema CDC-u.
"Bila sam jako uplašena. Rekla sam mužu da mislim da umirem. Nikada se nisam osećala tako loše u svom životu," izjavila je DeSkir. "Nikada više neću koristiti tampon. Ovo me apsolutno prestravilo i ne mogu da verujem da se to dogodilo."
Majka troje dece rekla je lekarima da je provela osam sati bez menjanja tampona dok je bila na venčanju, što nije njeno uobičajeno ponašanje. "Obično ih menjam svaka četiri sata i noću," objasnila je. "Da bi se ovako nešto desilo meni, osam sati se ne čini dovoljno."
"Više lekara mi je reklo da sam imala veliku sreću što sam uspela da stignem u bolnicu jer većina ljudi umre nakon dva dana, a ja sam bila na dan i po," rekla je za medije. "Rečeno mi je da sam došla u pravom trenutku jer da sam došla kasnije, možda ne bi mogli ništa da urade za mene. To je nešto što ne mislite da će se dogoditi vama i o čemu se ne čuje mnogo ovih dana."
U bolnici, DeSkir je provela pet dana na intenzivnoj nezi i lečena je antibioticima, tečnostima i drugim lekovima kako bi stabilizovali njen krvni pritisak. Njeni bližnji su kasnije otvorili GoFundMe račun u njenu korist kako bi podržali njen put ka oporavku nakon ove "veoma zastrašujuće i opasne situacije."
"Imamo nadu da će se potpuno oporaviti i da će se uskoro vratiti sebi," navodi se u postu.
DeSkir, koja se zaklela da će ubuduće koristiti druge higijenske proizvode, šalje upozorenje svima koji koriste tampone. "Za ljude koji žele da koriste tampone, moj savet je da ih često menjaju. Savetovala bih da menjate tampon svaki put kada idete u toalet i da nikada ne nosite onaj koji je sa većim upijajućim svojstvima nego što vam je potrebno," rekla je.
"Samo sam zahvalna što sam ovde danas i što se oporavljam," dodala je DeSkir. "Oporavak je bio težak i teži nego što sam mislila, ali svaki dan postajem sve bolja."
Da bi se smanjila mogućnost razvoja TSS, stručnjaci preporučuju menjanje tampona svaka dva do tri sata i izbegavanje spavanja sa njima. Takođe, najbolje je koristiti tampone sa nižim upijajućim svojstvima kako bi se smanjila suvoća, a takođe se preporučuje da se koristi i kombinacija tampona i uložaka.
Međutim, dr Mary Jane Minkin, ginekolog iz Yale Univerziteta i članica PEOPLE-ovog zdravstvenog tima, ranije je rekla da žene ne bi trebale previše da brinu. "Tamponi sami po sebi nisu kontaminirani bakterijama," rekla je. "Nažalost, loše stafilokokne bakterije nosimo mi, a ne tamponi. Tako da bih ohrabrila sve žene da obrate pažnju na svoje zdravlje, ali da se ne brinu."