Imela je poluparazitska biljka koja živi u krošnjama drveća. Primećeno je da dejstvo imele zavisi od domaćina.
Biljka sa belim bobicama, za čije se novogodišnje i božićno značenje smatra da potiče iz nordijske mitologije koju danas slede mnogi narodi, pa i mi, ima pomalo zlu crtu, upozoravaju stručnjaci za biljke i lekari.
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike
Sadrži toksičnu supstancu zvanu foratoksin, koja je posebno koncentrisana u listovima.
Ovo upozorenje ponavlja se i na kredibilnom sajtu LoveTheGarden, koji objašnjava kako su zapravo svi delovi biljke toksični – i bobice, i stabljika i listovi.
"Biljka imela uz foratoksin sadrži i viskotoksin, koji su otrovni proteini kada se progutaju. Pripazite, od preko 1500 vrsta imele u svetu, neke su toksičnije od drugih. Verovatno ćete imati ozbiljnije reakcije ako progutate koju belu bobicu, nego kad bi popili čaj napravljen od lišća, ali i u ovom slučaju nezgodni simptomi mogu da se kreću od blagih do veoma teških.“

Shutterstock
Mogući simptomi uključuju zamagljen vid, pospanost, groznicu, halucinacije, bolove u stomaku, mučninu, povraćanje, dijareju, ali i usporavanje otkucaja srca i druge probleme u kardiovaskularnom sistemu.
Veb sajt za baštovanstvo izveštava da je takođe "poznato da izaziva pobačaj kod trudnica“, ali ne deli medicinske dokaze koji podržavaju tu tvrdnju.
-Opšti savet o izbegavanju rizika od trovanja imelom bio bi da biljku ne unosite u kuću, odnosno da je držite podalje od dece i životinja - dodaje LoveTheGarden.
BONUS VIDEO
