Većina vina se, u stvari, najbolje poslužuje ispod 65 stepeni celzijusa, mnogo niže od sobne temperature, pa se zbog toga u neki vinu dodaje led.
- Međutim mnogi od nas petljaju sa dragocenom temperaturom prilikom serviranja, a to je zato što nismo svesni greške koju pravimo - tvrdi stručnjak za vino Antoni Giglio, a ovo prlikom otkriva kako se pravilno drži vinska čaša, prenosi "Country living".
Ako nikada niste razmišljali o obliku vinske čaše možda ćete se iznenaditi kada saznate koliko je njen dizajn bitan.
Kako ne treba držati čašu
Postoji nekoliko grešaka koje možete napraviti kada je u pitanju držanje vinske čaše.
Giglio kaže da su ovo tri najčešće greške koje ljudi prave i koje mogu dovesti do prevremeno mlakog vina:
Prvi je hvatanje dno balona celom rukom, a on ovu grešku naziva "Domaćica".
- Iako je ovo popularan pokret iz serije "Očajne domaćice", znajte da je ovo jedna velika greška.
Takođe želite da izbegnete držanje čaše kao da je pivska krigla - je da držite balon celom šakom sa strane. Ovako ćete i te kako zagrejati vaše piće i time ćete mu upropastiti ukus.
Konačno, iako možda mislite da izgleda otmeno, držanje nožiće između srednjeg i četvrtog prsta nije najbolje rešenje. Na ovaj način nećete uspeti da sigurno držite čašu i lako možete, slučajno, prosuti svo vino iz nje, na sebe ili nekoga.
Kako treba držati čašu
- Između stopice i balona nalazi se duga i tanka "nožica" zbog nekoliko razloga, a apsolutno najvažniji od njih je da držite vašu ruku, od 98,6 stepeni, što dalje od pravilno rashlađenog vina - kaže Giglio.
Čaše koje nemaju nožicu možete držati za stopicu, ali čašu sa nožicom treba držati za isti. Držite je što bliže stopici, koristeći palac, kažiprst i srednji prst.