U Zavičajnom muzeju u Paraćinu nalazi se laboratorija u kojoj se vrši restauracija, rekonstrukcija i konzervacija određenih materijala.
Tatjana tubica je master tehnološkog inženjerstva, kasnijim usavršavanjem je stekla zvanje konzervatora.
Radi kao konzervator na očuvanju predmeta iz kulturne baštine. Apecijalizovala se za konzervaciju tekstila, mada često radi i sa drugim materijalima poput metala i drveta, jer su mnogi delovi na tkanini urađeni od takvih materijala. Naprimer, kopče, dugmad, srmorez...
Za čišćenje kopči, dugmadi i srmoreza najčešće koristi hemijsku metodu, a u pitanju je komplekson III i destilovana voda.
Tatjana Tubica nam je ispričala, ali i predočila kako izgleda kada se uspori starenje nekog predmeta, kako od materijala koji je davno "otpisan" ili odbačen možemo dobiti "komad" koji izgleda kao nov, zategnut, sređen, sjajan.
Tatjana Tubica, master tehnološkog inženjerstva, kasnijim usavrsavanjima je stekla zvanje konzervatora. Radi kao konzervator na očuvanju predmeta iz kulturne baštine. Specijalizovala se za konzervaciju tekstila, mada često radi i sa drugim materijalima poput metala i drveta, jer su mnogi delovi na odevnim predmetima urađeni od njih. Na primer, kopče, dugmad, srmovez...
Konzervacija je usporavanje procesa starenja i saniranje postojećih oštećenja na predmetu konzervacije.
Restauracija je proces obnavljanja izvornog predmeta.
Konzervacija, restauracija i rekonstrukcija su preventiva koja predstavlja niz mera kojima Tatjana pokušava da zaustavi oštećivanja stare građe tako što se stara o njihovom očuvanju.
Konzervacijom i restauracijum otklanjamo procese dejstva biološkog, hemijskog i fizičkog faktora neke tkanine, predmeta ili muzejske građe.
Zavičajni muzej u Paraćinu štiti određenu vrstu kulturnih dobara. Delatnost te kuće je da svu građu zaštiti od propadanja.