Nastala je sredinom 19. veka na području Valensije otud to da je valensijska paelja najpoznatija. Postoji nekoliko osnovnih vrsta ovog jela i to u smislu kombinovanja određenih namirnica. Ali, dobro se zna da svako selo ima svoj recept, kao što je, uostalom, to slučaj i kod nas sa našim tradicionalnim jelima. Ipak, postoje neka pravila koja moraju da se poštuju.
Svakako ovo jelo je preukusno i autentično, a danas mnogi pokušavaju da pronađu recept koji bi zadovoljio sva njihova čula.
PAELJA SASTOJCI:
- 2-3 kašike maslinovog ulja
- 3 bataka sa karabatakom
- so i biber
- 1 glavica crnog luka, krupno sečen
- 100 g graška (koristila sam ga umesto skuvanog belog pasulja)
- 200 g zelene boranije (koristi se pljosnata zelena boranija)
- 1/2 crvene paprike, krupno sečenee
- 2 čena belog luka, sitno sečen
- 1 grančica svežeg ruzmarina
- 1 veliki zreli paradajz (oljušten pa izrendan na krupno)
- 100 ml paradajz soka
- 1 litar vruće pileće bistre supe
- 300 g pirinča okruglog zrna
- nekoliko listićaa šafrana ili kaašičica kurkume (ovo koriste samo za bojenje, količina ne utiče na ukus)
- limun za serviranje
Priprema:
Batake i karabatake posolite i pobiberite. Na dobro zagrejanom maslinovom ulju ispržite batake i karabatake da porumene sa svih strana. Sklonite ih iz tiganja pa dodajte luk, papriku, grašak i boraniju zajedno sa grančicom ruzmarina. Mešajte i pržite nekoliko minuta da sve blago omekša a zatim dodajte rendani paradajz, sok od paradajza i supu. Sve promešajte i pustite da provri. Kada provri, izvadite ruzmarin a dodajte pirinač i dobro izmešajte da se sjedini.
U međuvremenu skinite meso sa kostiju ukoliko želite, pa ubacite meso u tepsiju. Kuvajte na nižoj temperaturi dok se pirinač ne skuva s tim što ćete s vremena na vreme mešati i paziti da ne zagori. Kada je pirinač skuvan, sklonite paelju sa vatre i pokrijte aluminjumskom folijom ili poklopcem da odstoji 10-ak minuta, kako bi pirinaač upio preostale sokove. Poslužite vruće!
PRIJATNO!
BONUS VIDEO