Sa dolaskom visokih temperatura mnogi su požurili da uključe klima-uređaje – često zaboravljajući da ih prethodno očiste. A upravo to može biti velika greška koja vas može skupo koštati.
Stručnjaci upozoravaju da zapušteni klima-uređaji mogu postati pravo leglo bakterija, virusa i gljivica koje se vazduhom raspršuju po prostoriji i direktno ulaze u naša pluća. Među najopasnijim mikroorganizmima koji se mogu razviti u klima sistemima nalazi se i legionela, bakterija koja izaziva ozbiljnu upalu pluća – poznatu kao legionarska bolest.
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti
Šta sve vrebate iz klime?
Primarijus dr Milena Stojković, specijalista opšte medicine, upozorava da se nečistom klimom može preneti i koksaki virus, koji je posebno opasan jer može da napadne srčani mišić, jetru, pluća i centralni nervni sistem.
– Kada se klima uključi nakon dužeg nekorišćenja, bakterije i virusi koji su se nataložili u filterima i unutrašnjosti uređaja kreću da se šire. Ljudi to udišu, a reakcije zavise od imuniteta – neko će dobiti temperaturu, neko upalu pluća, a neko i ozbiljna oštećenja srca – kaže dr Stojković.
Posebno su ugroženi hronični bolesnici, osobe sa slabim imunitetom, deca i stariji. Simptomi infekcija mogu biti nejasni – umor, kašalj, malaksalost, što često dovodi do kasnog otkrivanja pravog uzroka.
Znaci da klima mora hitno na čišćenje
Ako iz klima-uređaja dolazi neprijatan miris, ako vam često suze oči, pecka grlo ili osećate težinu u grudima kada ste u rashlađenoj prostoriji – vrlo je moguće da udišete štetne mikroorganizme.
Stručnjaci za klimatizaciju savetuju da se klima-uređaji čiste najmanje dva puta godišnje, po mogućstvu pre početka letnje i zimske sezone. To podrazumeva ne samo pranje filtera, već i dubinsko čišćenje unutrašnjih delova uređaja, posebno ako se klima koristi svakodnevno.
Kako pravilno održavati klimu?
- Redovno perite filtere (na svaka 2-4 nedelje u sezoni rada)
- Bar dva puta godišnje pozovite servisera za profesionalno čišćenje
- Ne držite klima-uređaj direktno usmeren ka krevetu ili radnom stolu
- Koristite režim za ventilaciju i osvežavanje vazduha, ne samo hlađenje
Zanemarivanje održavanja može dovesti do mnogo više problema nego koristi. Klima vas treba rashladiti – a ne razboleti!
