Proleće i leto vraćaju boje i mirise na naše terase i u dvorišta, a jedna od posebno popularnih vrsta biljaka na našim prostorima je vinka, ljupko cveće koje odlično uspeva u našoj klimi.
Vinka potiče s Madagaskara, pa bukvalni prevod njenog imena "Madagascar Periwinkle" s engleskog znači - madagaskarski zimzelen.
Ovo cveće se smatra veoma jednostavnim za negu, a ukoliko pratite nekoliko ključnih saveta imaćete bujnu i zdravu biljku koja može da napreduje čak do sredine oktobra.
Saveti za negu vinke
Zalivanje vinke
Ova biljka voli vlažno zemljište, ali ne i da bude preplavljena jer to dovodi do truljenja korena. Zalivajte ih jednom nedeljno, a kada nastupi letnja žega i češće od toga. Ključno je da dopustite tlo da se osuši do sledećeg zalivanja.
Idealna temperatura za vinke
Preferira umerenu temperaturu, od 15 do 23 °C, a prija joj prosečna vlažnost vazduha. Ipak, vinka može da toleriše kratke periode ekstremne vrućine ili hladnoće, ali ako im bude izložena duže oštećenja su neizbežna.
Shutterstock
Đubrenje vinke
Ovaj cvet spada u one kojima nije potrebno mnogo prihrane i, štaviše, ako je zemlja bogata i plodna, može da raste i lepo se razvija i bez đubriva. Ako joj je ono potrebno, koristi se uravnoteženo (mešavina 10-10-10), i to u rano proleće ili sredinom leta, kako bi se podstakli rast i cvetanje. Tada vodite računa o tome da pratite uputstva jer previše prihrane dovodi do prekomernog rasta, više lišća i manje cvetova.
Orezivanje vinke
Redovno orezivanje će pomoći u održavanju zdrave biljke, a zahvaljujući njemu će imati žbunast, puniji rast.
Malčiranje vinke
Malč će ovom ljupkom cvetu pomoći da sačuva vlažnost u tlu, kao i u suzbijanju korova u bašti. Ako vam vinka raste u vrtu, nanesite sloj organskog malča debljine od pet do sedam centimetara oko osnove biljke, vodeći računa o tome da ne prekrijete stabljiku, piše Informer.
Bonus video:
Možda vas zanima…
