Održavanje čiste i uredne kuhinje je zadatak svih nas, ali pored vidljivih površina koje brišemo i po nekoliko puta dnevno, mnoga mesta na kojima se skupljaju bakterije često ostanu zanemarena.
Posude sa začinima
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike
Kada čistite kuhinju, verovatno se fokusirate na sudoperu, frižider, radne površine i druge često korišćene delove. Međutim, novo istraživanje objavljeno u časopisu "Journal of Food Protection" pokazalo je da se najveća količina bakterija nalazi na jednom pomalo neočekivanom mestu – posudama sa začinima. Razlog za to je visok stepen unakrsne kontaminacije tokom pripreme hrane, a začinske posude se jednostavno ne čiste onoliko često koliko bi trebalo.
Mnoge bolesti izazvane hranom potiču od bakterija poput Salmonelle, E. coli, Listerije i Campylobactera, koje se često nalaze u sirovom mesu, jajima i neopranom povrću. Ove bakterije lako kontaminiraju kuhinjske površine, daske za sečenje, sudopere i ručke frižidera, a njihovo unošenje u organizam može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme – naročito kod dece, trudnica i starijih osoba.

Shutterstock
Dobra vest je da se pravovremenom i pravilnom higijenom rizik značajno smanjuje. Redovno pranje ruku, korišćenje posebnih dasaka za sečenje sirovog mesa i povrća, kao i dezinfekcija površina – sve su to važni koraci za zaštitu zdravlja. Evo gde se bakterije u kuhinji najviše stvaraju:
Kuhinjski sunđeri
Sunđer je jedan od najvećih izvora bakterijske kontaminacije jer pruža idealno okruženje – toplo i vlažno. Ako se ne dezinfikuje i ne menja redovno, postaje pravo leglo mikroba. Preporučuje se da sunđer menjate jednom nedeljno, a različite sunđere koristite za sudove i za radne površine.
Daska za seckanje
Studije pokazuju da štetni patogeni mogu preživeti na daskama čak i posle rutinskog čišćenja. Kako biste sprečili prenos bakterija na hleb ili sveže povrće, koristite odvojene daske – jednu za sirovo meso, drugu za povrće, a treću za gotovu hranu. Nakon svake upotrebe, operite dasku toplom vodom i deterdžentom, ili je stavite u mašinu za pranje sudova. Zatim je ostavite da se potpuno osuši na vazduhu.

Shutterstock
Kuhinjske krpe
Krpe koje koristimo za brisanje sudova i površina takođe mogu širiti bakterije. Zato ih treba često prati na visokoj temperaturi sa dodatkom izbeljivača, a nakon pranja obavezno ih osušiti na vazduhu. Za brza čišćenja bolji su papirni ubrusi, jer su jednokratni i higijenskiji.
Slavina i sudopera
Ova mesta se lako kontaminiraju prskanjem vode, neopranim rukama ili sunđerima. Redovno čišćenje slavina i sudopere toplom ili ključalom vodom i sredstvom na bazi sirćeta, pomaže da se unište bakterije koje se tu zadržavaju.
Ne zaboravite na frižider!
Jedan od najvažnijih aparata u domaćinstvu je svakako frižider, a mnogi ga ne čiste redovno. Idealno bi bilo da ga temeljno čistite na svaka 3 do 4 meseca. To podrazumeva da ga isključite iz struje, izvadite sve police i fioke, operete ih toplom vodom i blagim sredstvom za čišćenje, a zatim ih dobro osušite.