Nema šta ne čisti: Za savršeno blistav dom potrebna je samo jedna namirnica, skroz je prirodna i svi je imamo u kuhinji

Vesti 11.04.2025 13:53 0

Blogerka za čišćenje @juliahunt je u videu koji je podelila na Instagramu otkrila pet mesta u svom domu koje redovno čisti sa...

žena

Shutterstock

Limun je neizostavan sastojak u svakoj kuhinji – od osvežavajućih poslastica do bogatih čorbi, pa sve do nedeljnog pečenog pileta. Sjajan je način da se eksperimentiše s ukusima, a ujedno donosi i brojne zdravstvene koristi. Bogat vitaminom C, limun je važan deo naše ishrane i može pomoći u jačanju imunog sistema.

Međutim, koristi limuna sežu daleko van kuhinje. Njegova citrusna kiselost deluje i kao prirodno sredstvo za čišćenje – limunska kiselina ima antibakterijsko i antiseptičko dejstvo. Ako još niste pokušali da koristite limun za čišćenje doma, možda je vreme da počnete.

SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

img

CRVENI ROLAT Neodoljivo predjelo koje prvo nestane sa slavske trpeze, a ukusa koji priča priče

img

BAJADERA BOMBICE Omiljeni desert na drugačiji način, prste da poližete

img

SARME IZ RERNE Slasne i preukusne, postaće vaš novi omiljeni način spremanja

Ekspertkinja podelila je svojih pet omiljenih mesta u domu na kojima koristi limun za svež, efikasan i netoksičan sjaj.

žena

Shutterstock

 

Blogerka za čišćenje @juliahunt je u videu koji je podelila na Instagramu otkrila pet mesta u svom domu koje redovno čisti sa limunom.

Sudopera

Nakon svog tog kuvanja, vaša sudopera verovatno vapi za dobrim ribanjem. Zapravo, sudopere bi trebalo čistiti svakodnevno toplom vodom i sapunom, a dezinfikovati barem jednom nedeljno.

sudopera

Shutterstock

 

Kao efikasno sredstvo za dezinfekciju, Džulija preporučuje korišćenje limuna upravo za ovaj deo doma. Limun ne samo da uklanja masnoće i ostatke hrane, već zahvaljujući limunskoj kiselini pomaže u borbi protiv bakterija, ostavljajući sudoperu svežom i sjajnom – i bez štetnih hemikalija.

Ona jednostavno nanosi malo sode bikarbone na prepolovljen limun, a zatim njime direktno trlja sudoperu i slavinu. Mešanje sode bikarbone sa limunom je sjajan način da se ukloni nagomilani prljavština, jer se stvara pasta koja efikasno čisti prljavštinu i masnoću, uklanjajući mrlje i ostavljajući površinu blistavo čistom.

Lavabo

Ovo se takođe može ponoviti i u kupatilskoj sudoperi, posebno ako živite u oblasti sa tvrdom vodom gde se lako može nakupiti kamenac. Limunska kiselina u limunu razgrađuje naslage kalcijuma i magnezijuma prisutne u kamencu, brzo uklanjajući nakupljanje sa kupatilskih lavaboa i slavina.

Tuš kabina

Limun i soda bikarbona će takođe bez napora ukloniti sapunicu sa stakla tuša, pri čemu će penušava pena podići sve naslage sapunice i mrlje od vode koje su se nakupljale tokom vremena. Nakon što očistite staklo limunom, isperite mešavinu sa stakla i pređite preko sa squeegee-om kako biste sprečili dalja nakupljanja mrlja od vode.

Čišćenje tuš kabine

Shutterstock

 

Ako umesto stakla imate tuš zavesu, limun će takođe ukloniti svu buđ koja se nakupila. Potopite tuš zavese u toplu vodu na 20 minuta pre nego što ih pređete limunom kako biste uklonili buđ. Ispirajte i ponovite ako je potrebno, dok buđ potpuno ne nestane.

Drvena daska

Limun se može koristiti kao sredstvo za čišćenje drvenih daska za sečenje. Dodavanje soli na dasku pomoćiće limunu da podigne nakupljenu prljavštinu i bakterije, a Džulija zatim nanosi kokosovo ulje na dasku. Ovo pomaže da se drvo hidrira, sprečavajući pucanje.

Rerna

Na kraju, stavite pleh sa limunima i šoljom vode u rernu i ostavite da se peče 20 minuta na 200°C. Ovo će pomoći da se razgrade masnoće koje su se nakupile tokom kuvanja.

Shutterstock/Tyrannosaurus Rex

Shutterstock/Tyrannosaurus Rex

 

Kada limuni ispare u rerni, možete ponovo uzeti polovinu limuna i sodu bikarbonu kako biste očistili svu prljavštinu, omogućujući brzo i efikasno čišćenje.

 

Bonus video:

Komentari (0)