Čuvarkuća je jedna od najstarijih lekovitih biljaka u pružanju prve pomoći, posebno kod kožnih oboljenja. Njeni listovi sadrže sluzavi sok koji ima lekovito, umirujuće i rashlađujuće delovanje na kožu.
Deluje slično kao aloe vera, ali nešto slabije. Sveže isceđeni sok iz listova još se od antičkih vremena koristi protiv kožnih tegoba. Osim sluzi, listovi čuvarkuće sadrže jabukovu i mravlju kiselinu, mineralne materije, šećer i vitamin C.
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni
Poreklo ove zimzelene biljke je nepoznato premda se smatra da potiče iz Meksika.
Odlično se odomaćila u našim krajevima pa obilno raste u pukotinama stena, po zidovima i krovovima na sunčanim mestima. Ova otporna biljka može podneti temperaturu i do 60 stepeni Celzijusovih. Čuvarkuća (Sempervivum tectorum) od davnina se sadi na krovove jer se smatralo da štiti od groma.

Shutterstock
Listovi se beru po potrebi tokom cele godine i za lečenje se uvek koriste sveži.
Budući da su prijatnog, kiselkasto slankastog ukusa, sitno narezani sveži listovi mogu se dodavati zelenim salatama. Čuvarkuća je pre svega poznata kao lekovita biljka koja pomaže protiv opekotina, bolova u uhu i kožnih tegoba, a može se piti i kao čaj.
Čaj kod upale grla i desni
Prelijte 3-4 sveža lista čuvarkuće šoljicom hladne vode, zakuvajte i odmah sklonite s vatre. Pokriveno ostavite da odstoji 5 minuta i procedite. Uzimajte svakih sat vremena po 1 kašiku čaja kod mučnine, upale sluznice usta, upale desni i gnojne angine. Kod kožnih tegoba čaj se može koristiti kao oblog ili kupka.