Mašina za veš trebalo bi da bude sinonim za čistoću, no ponekad se dogodi upravo suprotno – iz nje se može širiti neprijatan miris koji podseća na vlažan podrum ili ustajalu vodu.
Uređaj čija funkcija je uklanjanje prljavštine i mrlja, može postati izvor neprijatnih mirisa.
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

SARME IZ RERNE Slasne i preukusne, postaće vaš novi omiljeni način spremanja

CRVENI ROLAT Neodoljivo predjelo koje prvo nestane sa slavske trpeze, a ukusa koji priča priče

BAJADERA BOMBICE Omiljeni desert na drugačiji način, prste da poližete
Srećom, ovaj problem nije nerešiv. Uz redovno i pravilno čišćenje i nekoliko jednostavnih preventivnih mera, vaša mašina ponovo može mirisati sveže, piše Cnet.
Razlozi zašto se iz mašine šire neprijatni mirisi
Nekoliko je glavnih krivaca za pojavu neprijatnih mirisa u mašini.
Najčešće se radi o kombinaciji vlage koja ostaje nakon pranja i ostataka deterdženta, omekšivača, prljavštine s odeće, masnoća s tela i dlačica. Sve se to nakuplja unutar bubnja, u ladicama za deterdžent, filterima te, posebno kod mašina s prednjim punjenjem, u naborima gume oko vrata. Ova mešavina, u kombinaciji s vlažnim i često toplim okruženjem, postaje idealno tlo za razvoj bakterija, buđi i gljivica, koje su glavni uzročnici neprijatnih mirisa. Problem može pogoršati i korištenje pogrešne vrste ili prevelike količine deterdženta, kao i problemi s odvodom ili začepljen filter.

Shutterstock
Sirće i soda bikarbona
Ova kombinacija je najpoznatija za čišćenje i odlično deluje protiv neprijatnih mirisa i naslaga u mašini.
Belo sirće deluje kao blago dezinfekcijsko sredstvo, otapa mineralne naslage (kamenac) i ostatke deterdženta, dok soda bikarbona deluje kao blagi abraziv i neutrališe mirise.
U prazan bubanj mašine sipajte dve do četiri šoljice (oko 0.5 do 1 litre) belog sirćeta. Možete ga sipati i u ladicu za deterdžent. Odaberite najduži ciklus pranja s najvišom temperaturom vode koju vaša mašina podržava i pokrenite ga. Pustite da mašina napuni vodu i kratko radi, a zatim je pauzirajte (ako je moguće) na otprilike sat vremena kako bi sirće imalo vremena da deluje. Nakon toga, pustite da se ciklus završi.
Nakon ciklusa sa sirćetom, u bubanj dodajte pola šoljice (oko 100 g) sode bikarbone. Možete dodati i 10-ak kapi eteričnog ulja lavande radi dodatnog antibakterijskog učinka i prijatnijeg mirisa. Ponovo pokrenite isti vrući i dugi ciklus pranja. Soda će pomoći u uklanjanju zaostale naslage i mirise.
Važno je da ne mešate sirće i sodu bikarbonu istovremeno u velikim količinama jer se međusobno neutrališu, smanjujući učinkovitost. Najbolje ih je koristiti u odvojenim ciklusima.