Izgleda kao buđ, ali nije: Bakterija koja raste u kupatilu može biti kobna po zdravlje, prepoznaćete je po ovoj boji

Ana Klikovac Vesti 08.03.2025 17:03 0

Prvi ju je otkrio italijanski farmaceut Bartolomeo Bizio još 1819. godine, kada ju je identifikovao kao „uzrok krvave boje u kukuruznoj kaši“

Shutterstock/ReaLiia

Shutterstock/ReaLiia

Održavanje kupatila čistim je verovatno jedan od najtežih kućnih poslova, s obzirom na to koliko su često izložena habanju – i koliko vlage obično skupljaju.

Međutim, postoji jedna stvar na koju posebno treba obratiti pažnju tokom ribanja, jer se u ovoj prostoriji pojavljuje više nego bilo gde drugde.

SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

img

SARME IZ RERNE Slasne i preukusne, postaće vaš novi omiljeni način spremanja

img

BAJADERA BOMBICE Omiljeni desert na drugačiji način, prste da poližete

img

CRVENI ROLAT Neodoljivo predjelo koje prvo nestane sa slavske trpeze, a ukusa koji priča priče

Ako ste ikada primetili ružičasti talog u umivaoniku ili tušu, možda ste se zapitali da li imate neki jarko obojen sapun ili šampon na koji ste zaboravili.

Ali stvarnost onoga što ta supstanca zapravo jeste nije nimalo prijatna.

Nakon što je objavio problem poznat kao „ružičasta sluz“ na TikToku, dr Karan Raž je upitao: „Da li vam ova ružičasta buđ raste u kupatilu ili na zavesi za tuš?“

Zatim je objasnio da to zapravo nije buđ, ali da je ipak jednako zabrinjavajuće.

tuš

Shutterstock

 

„Ako ste primetili ovu ružičastu sluz u svom kupatilu, to nije buđ,“ započeo je.

„To su bakterije – tačnije, jedna vrsta pod nazivom Serratia marcescens, koja ‘povraća’ jarko ružičastu boju po vašem kupatilu.“

Prema radu objavljenom 2013. godine u Nacionalnoj medicinskoj biblioteci, Serratia marcescens je „oportunistički, gram-negativni, bolnički patogen“ koji pripada porodici Enterobacteriaceae.

Prvi ju je otkrio italijanski farmaceut Bartolomeo Bizio još 1819. godine, kada ju je identifikovao kao „uzrok krvave boje u kukuruznoj kaši“.

Raj je nastavio: „Ova bakterija obožava vlažna i mokra mesta i uživa u ‘grickanju’ masnih naslaga poput onih koje se nalaze u sapunima i šamponima, zbog čega voli da se zadrži u vašem vlažnom kupatilu.

odvod

Shutterstock

 

Za prosečnu osobu prilično je bezopasna čak i ako dođete u kontakt s njom, ali ipak biste trebali izbegavati da dospe u oči ili otvorene rane.

Međutim, kod osoba sa oslabljenim imunitetom može izazvati infekcije creva, urinarnog trakta ili pluća.“

„Ako vaš dom ima dovoljno vlage da se ružičasta sluz stalno pojavljuje, mogli biste nesvesno uzgajati i druge stvari, poput prave kućne buđi, koja može uzrokovati respiratorne probleme ili alergije.“

Što se tiče toga kako da je držite pod kontrolom, Raj kaže da postoji nekoliko stvari koje možete preduzeti.

 

 

„Prvo pravilo Kluba ružičaste sluzi je da sprečite da se bakterije uopšte formiraju,“ rekao je.

„Suzbijanjem njenog rasta, istovremeno ćete sprečiti nastanak drugih opasnih buđi.

Držite tuš suv i dobro provetren. Uključite ventilator za izduvavanje ili otvorite prozor nakon tuširanja kako biste smanjili nivo vlage.

I redovno čistite i dezinfikujte kupatilo – prljavije je nego što mislite.“ 

 

 

Bonus video:

 

Prirodni omekšivač za veš - Napravite ga od 3 sastojka koja imate u kući #najzena #zena #najžena #viral #viralvideo #fyp #foryou #foryoupage ♬ original sound - Najzena.rs Watch on TikTok

 

Komentari (0)