Dušeci nisu baš jeftini, tako da je svaki korak koji preduzmete da zaštitite svoju investiciju i poboljšate higijenu spavanja prava pobeda. Tu na scenu stupaju zaštite za dušek – neophodan, ali često zanemaren dodatak koji vašu posteljinu održava svežom duže vreme i pruža dodatnu zaštitu od prosipanja, znoja, prašine i drugih nečistoća.

Shutterstock
Međutim, kao i čaršave i jorgane, važno je redovno prati zaštitnik za dušek. U nastavku donosimo detaljan vodič – uključujući potrebne materijale, stručne savete za pranje i preporuku koliko često bi trebalo da ga perete.
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

CRVENI ROLAT Neodoljivo predjelo koje prvo nestane sa slavske trpeze, a ukusa koji priča priče

BAJADERA BOMBICE Omiljeni desert na drugačiji način, prste da poližete

SARME IZ RERNE Slasne i preukusne, postaće vaš novi omiljeni način spremanja
Koliko često treba prati zaštitu za dušek
Zaštita za dušek treba prati jednom mesečno. Međutim, možda ćete želeti da ga perete češće ako se puno znojite, imate alergiju na prašinu ili astmu, ili ako dopuštate ljubimcima da spavaju s vama u krevetu.

Vitalii Matokha
Džejd Pajper, profesionalna stručnjakinja za čišćenje i menadžerka operacija u kompaniji ,,BetterCleans", takođe preporučuje da ga operete nakon što ste bili bolesni ili ako dođe do prosipanja ili nezgode u krevetu.
Ako se radi o gostinskoj sobi ili dušeku koji ne koristite često, možete ga prati na šest do osam nedelja, umesto jednom mesečno.
Šta će vam biti potrebno:
- Usisivač
- Stalak za sušenje
- Blagi deterdžent
- Sredstvo za dezinfekciju veša (opciono)
Kako očistiti zaštitu za dušek
1. Pročitajte etiketu
Svi komadi posteljine dolaze sa posebnim uputstvima za negu, uključujući i zaštite za dušek. Ova uputstva se nalaze na etiketi prišivenoj na zaštitniku.
„Preskakanje informacija sa etikete može dovesti do grešaka, poput korišćenja pogrešne temperature ili programa,“ kaže Brajan Grifin, profesionalni ekspert za čišćenje i osnivač kompanije Patriot Maids Cleaning Services.
Ako ste već uklonili etiketu, uputstva možete potražiti na sajtu prodavca. A ako planirate da je uklonite, preporučuje se da je prvo fotografišete kako biste kasnije mogli da joj se vratite.
2. Lagano usisajte zaštitu
Pre nego što uklonite zaštitnik sa dušeka, stručnjakinja Džejd Pajper savetuje da ga pređete malim usisivačem kako biste uklonili prašinu i dlake. Ovo je brz korak koji će osigurati temeljno pranje.
Ako nemate vremena za usisavanje, jednostavno ga iznesite napolje i istresite pre nego što ga ubacite u mašinu za pranje veša.
3. Ubacite u veš mašinu
Zatim stavite zaštitnik za dušek u mašinu i perite ga prema uputstvima sa etikete. Većina zaštitnika pere se na hladnoj vodi i uz blagi deterdžent.
Pajper dodaje: „Volim da dodam malo sredstva za dezinfekciju veša, poput Lysol-a, i uključim dodatni ciklus ispiranja kako bih uklonila sav ostatak deterdženta.“
Savet:
Nemojte koristiti omekšivač – on može smanjiti efikasnost zaštitnog sloja.
Takođe, perite zaštitnik odvojeno od čaršava i odeće, jer često imaju različite zahteve za pranje.
4. Istresite i ostavite da se suši na vazduhu
Nakon pranja, lagano istresite zaštitnik da biste smanjili gužvanje, zatim ga postavite na stalak za sušenje ili prostirite na konopac napolju.
Izbegavajte sušenje u mašini, jer visoka temperatura može oštetiti zaštitni sloj i plastične materijale sa zadnje strane.
„Ostavite ga da se suši na vazduhu najmanje 24 sata pre nego što ga vratite na krevet,“ savetuje Majkl Bogojavljenski, direktor kompanije Cleaning Express.
Savet:
Uverite se da je potpuno suv pre nego što ga vratite na dušek – ako ostane vlažan, može se razviti buđ.
Stavite dve zaštite za dušek, kako biste uvek imali jedan pri ruci dok se drugi suši.
5. Vratite zaštitnik na dušek
Kada je zaštitnik potpuno čist i suv, jednostavno ga vratite na dušek. Ponovite postupak pranja barem jednom mesečno, ili češće po potrebi, savetuje Real Simple.
Bonus video: