Toliko će biti čisti da ćete misliti da ih nema uopšte: Evo kako se temeljno čiste prozori, neće biti muzgavi ni malo

Izvor: Nedeljko Tišanović Vesti 23.01.2025 12:06 0

Sirće nije jedini prirodni proizvod koji može očistiti vaše prozore besprekorno. Postoji još jedan sastojak koji čini staklo "sjajnim".

Shutterstock/Towfiqu ahamed barbhuiya

Shutterstock/Towfiqu ahamed barbhuiya

Čišćenje prozora jedno je od najnepopularnijih kućnih poslova. Zahteva manuelni rad, može trajati, a rezultat često nije zadovoljavajući jer često ostanu tragovi na staklima.

Iako postoje specijalizovani proizvodi za čišćenje prozora u supermarketima koji tvrde da daju najbolje rezultate, ti proizvodi umeju razočarati. 

SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

img

SARME IZ RERNE Slasne i preukusne, postaće vaš novi omiljeni način spremanja

img

BAJADERA BOMBICE Omiljeni desert na drugačiji način, prste da poližete

img

CRVENI ROLAT Neodoljivo predjelo koje prvo nestane sa slavske trpeze, a ukusa koji priča priče

Dakle, ako ne koristite sirće za čišćenje prozora, koji drugi prirodni sastojak možete koristiti? Prema stručnjacima za čišćenje iz Plant Friendly Living-a, limunska kiselina može "učiniti vaše prozore besprijekorno čistim i sjajnim za manje od 30 minuta".

Limunska kiselina, bilo u svom punom obliku ili u obliku limunovog soka, rastvoriće mrlje na prozorima koje su često rezultat kamenca.

Stručnjaci kažu:

Blaga kiselina u limunskoj kiselini je odlična za uklanjanje ostataka od kapi vode, razgrađivanje masti i uklanjanje prljavštine, što znači da vrlo dobro funkcioniše kao prirodno rešenje za čišćenje prozora.

Za čišćenje prozora limunskom kiselinom, pomešajte rastvor od jedne do dve kašičice limunske kiseline u prahu sa 500 ml tople vode i sipajte ga u čistu bocu sa sprejom.

Dobro protresite da bi se limunska kiselina u prahu potpuno rastvorila, a zatim obilno poprskajte rastvor na prozor, počevši od vrha.

Koristeći brisač (ako ga imate) ili mekanu krpu, obrišite rastvor sa prozora, ponovo počevši od vrha i ponavljajte postupak.

Ako koristite krpu, nakon toga uzmite novine da biste osušili preostalu vlagu sa prozora i "polirali do sjaja".

Ako se sprej za čišćenje slegne na nepokretnu drvenu ili prirodnu kamenu površinu oko prozora, obavezno ga odmah obrišite.

 

Ako ostavite na površini prozora duže vreme, postoji rizik da bi, iako je kiselina u spreju slaba, mogla oštetiti tu istu ovršinu.

Stručnjaci za čišćenje iz Karchera takođe smatraju limunsku kiselinu jednom od "najboljih kućnih lekova za čišćenje prozora".

Za one koji koriste limunov sok umesto čiste limunske kiseline u prahu, stručnjaci preporučuju da ga pomešate sa crnim čajem.

Pomešajte jednu veliku šolju jakog crnog čaja sa oko tri litra vode u kofu i dodajte sok od pola limuna. Zatim koristite mikrofiber krpu za čišćenje stakala.

Tanini iz čaja "oslobađaju masti i čak nikotin", dok je limunska kiselina "efikasna protiv kamenca".

 

Bonus video: 

 

 

Komentari (0)