Kako godine prolaze, postaje očigledno da koža na vratu počinje da gubi čvrstinu, dok koža na licu još uvek može izgledati zategnuto i mladalački. Promene su prirodan deo starenja, a prve naznake starenja obično primetimo na vratu i licu.
Linije osmeha i bore između obrva mogu biti rezultat srećnih trenutaka, ali te promene nisu uvek željeni estetski efekti. Koža na vratu je tanja u poređenju sa kožom lica, što doprinosi gubitku elastičnosti na tom delu tela. Takođe, vrat ima različitu vaskularnu i nervnu distribuciju, pa je često manje zaštićen u odnosu na lice, objašnjava dr. Doris Dej, sertifikovana dermatologinja.
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA
SARME IZ RERNE Slasne i preukusne, postaće vaš novi omiljeni način spremanja
BAJADERA BOMBICE Omiljeni desert na drugačiji način, prste da poližete
CRVENI ROLAT Neodoljivo predjelo koje prvo nestane sa slavske trpeze, a ukusa koji priča priče
Koža na vratu ima manje lojnih žlezda i manju mišićnu potporu, što može doprineti bržem opuštanju, kaže dr. Ramtin Kasir, trostruko sertifikovani plastični i rekonstruktivni hirurg. Osim toga, vrat je češće izložen suncu i drugim spoljnim faktorima, što ubrzava starenje i smanjuje elastičnost, dodaje on.
Izlaganje suncu, nedovoljna zaštita od UV zraka i ponavljajući pokreti vrata mogu izazvati početnu opuštenost kože već u srednjim tridesetim. „Zato svim mladim pacijentima savjetujem da ništa ne čini kožu lepšom u pedesetim kao što to čini zaštita od sunca u dvadesetim“, kaže dr. Dej.
Opadanje tonusa kože na vratu obično postaje primetno krajem dvadesetih ili početkom tridesetih godina, ali češće se javlja u četrdesetim i pedesetim. „To je prirodan proces starenja koji vodi do smanjenja proizvodnje kolagena i elastina“, objašnjava dermatološkinja dr. Marisa Garšik. „Kako ovi proteini opadaju, koža gubi svoju čvrstoću i elastičnost“, dodaje ona.
Dr. Kasir napominje da elastičnost kože znači njenu sposobnost da se širi i vrati u prvobitni oblik. Kvalitet elastičnosti kože u velikoj meri zavisi od proteina kao što su kolagen i elastin, koji se nalaze u dermisu, odmah ispod površine kože. S godinama, različiti faktori mogu izazvati gubitak elastičnosti, kao što su starenje, izlaganje suncu, pušenje, loša ishrana i dehidracija.
Kako starimo, telo proizvodi manje kolagena i elastina, a ovi proteini takođe mogu biti oštećeni spoljnim faktorima, što smanjuje sposobnost kože da se oporavi, navodi Garšik. Na tržištu postoji mnogo proizvoda koji obećavaju zatezanje kože i sprečavanje opuštanja. Iako kreme, serumi i losioni mogu usporiti gubitak elastičnosti, njihova efikasnost zavisi od sastojaka i redovne primene, ističe dr. Dendi Engelman, dermatološki hirurg.