Drvo novca, ili Pachira aquatica, često se smatra srećnim amajlijom u svetu biljaka—donosi sreću, pozitivnu energiju, pa čak i malo finansijskog uspeha u svaki prostor. Bilo da želite da proširite svoju kolekciju sobnih biljaka ili jednostavno tražite biljku koja zahteva malo pažnje, poput zmijine biljke, drvo novca je savršen izbor.
Zahvaljujući svojim sjajnim listovima, urednim oblikom i karakterističnim pletenim stablom, nije samo lako za negu, već je i prelep dodatak svakom prostoru.
U ovom vodiču pokrićemo sve što treba da znate o nezi drveta novca—od zahteva za svetlom i zalivanjem, do najboljih tehnika za orezivanje i razmnožavanje. Sledeći ove jednostavne savete za negu, vaše drvo novca neće samo preživeti, već i napredovati.
Koliko svetlosti treba drvetu novca?
Drveće novca voli jaku, indirektnu svetlost, kao što je svetlost koja dolazi kroz prozore okrenute ka istoku, jugu ili zapadu. Poteklo iz močvara u Srednjoj i Južnoj Americi, vaše drvo bi bilo zaklonjeno od velikih stabala u svom prirodnom staništu, pa nemojte da mu pružate direktnu sunčevu svetlost, koja može izazvati opekotine. S druge strane, ako vaše drvo ne dobija dovoljno svetlosti, sklono je da postane duguljasto i nepravilno. Najbolje je da biljku rotirate svake nedelje kako bi zadržala lep uspravni oblik i sprečili je da se nagnje prema svetlu.
Koji je najbolji način za zalivanje drveta novca?
Iako drveće novca raste u močvarama, ne voli da bude stalno mokro. Dobro je zalivati ga svakih nedelju ili dve, sve dok voda ne počne da curi kroz dno saksije. Nakon toga, obavezno izbacite višak vode iz tanjira. Dozvolite da se zemlja skoro potpuno osuši pre nego što ponovo zalijete. Zimi možete staviti svoju biljku na plitki tanjir ispunjen šljunkom i vodom kako biste povećali vlažnost u prostoriji. Takođe, možete je grupisati sa drugim biljkama jer biljke prirodno izbacuju vlagu kroz transpiraciju, što stvara vlažniji ambijent koji im pogoduje.
Kako se brinuti za drvo novca?
Kao i većina tropskih sobnih biljaka, drvo novca zahteva toplo okruženje, između 18 i 29 stepeni Celzijusa. Ne dozvolite da doživi hladnoću zbog promaje sa prozora ili ventilacije od klima uređaja, jer ne voli nagle temperaturne promene, a može početi da gubi lišće kao odgovor na to. Takođe je u redu da ga hranite univerzalnim đubrivom tokom proleća i leta, u njegovoj aktivnoj sezoni rasta.
Da li je drvo novca otrovno za kućne ljubimce?
Prema podacima ASPCA (Američke organizacije za sprečavanje okrutnosti prema životinjama), drvo novca nije otrovno za kućne ljubimce. Međutim, svaka biljka može izazvati stomak ili probavne smetnje i povraćanje ako vaš ljubimac proguta dovoljno, pa čuvajte ovu biljku (kao i sve sobne biljke!) daleko od ljubimaca koji vole da grickaju.
Kako orezivati drvo novca:
Orezivanje drveta novca brz je način da ga održite srećnim i zdravim. Odsecite žute ili mrtve listove kako biste poboljšali izgled biljke i cirkulaciju vazduha. Ako biljka postane previše visoka ili duguljasta, orezujte gornji stabljiku odmah iznad čvora lista kako biste podstakli bujniji rast. Pobrinite se da su vaši makaze oštre i čiste kako biste izbegli bilo kakve probleme sa biljkom. Nakon orezivanja, pružite svom drvetu malo dodatne ljubavi uz sunčevu svetlost i vodu, i brzo će se oporaviti.
Kako posaditi drvo novca:
Sadnja drveta novca je kao stvaranje mini verzija vaše omiljene biljke! Jednostavno isecite zdravu stabljiku sa čvorom lista i stavite je u teglu sa vodom (samo se pobrinite da je čvor potopljen). Menjajte vodu svaka nekoliko dana, i nakon nekoliko nedelja, videćete kako koren počinje da raste. Kada koren bude dug nekoliko centimetara, posadite ga u zemlju i imaćete potpuno novu biljku spremnu za rast, savetuje The Pioneer Woman.
Bonus video: