Bakterije đuskaju po njoj: Ako vaša WC četka izgleda ovako, krajnje je vreme da je očistite, jedna metoda je najbolja

Vesti 08.01.2025 18:30 0

Postoji nekoliko načina da očistite četku za WC i držač...

toalet

Shutterstock

Kada ste poslednji put pomislili na četku za WC šolju? Ovaj ključni alat pomaže u obavljanju jednog od najprljavijih poslova u domu, ali se veoma malo održava.

Vreme je da se pobrinete za nju, očistite četku i držač u kojem se nalazi, pa čak možda i da je pošaljete u penziju. Bilo da koristite dezinfekciono sredstvo ili destilovano belo sirće, trebate joj posvetiti poštovanje i očistiti svoju četku za WC šolju.

Zašto i kako često treba da čistite četku za WC?

Iako se četka za WC koristi sa sredstvom za čišćenje koje ste izabrali da očistite WC, još uvek postoje bakterije u vlaknima i duž drške. Kada se prljava četka za WC vrati u držač, mrak, toplota i vlaga stvaraju idealne uslove za rast bakterija, što izaziva neprijatan miris. Već ima dovoljno mirisa u kupatilu bez da dodajemo još!

Shutterstock/Nurma Agung Firmansyah

Shutterstock/Nurma Agung Firmansyah

 

Četka može takođe da promeni boju (da postane narandžasta ili rđava) zbog minerala iz tvrde vode zarobljenih u vlaknima. Diskoloracija je gora ako četka stoji u lokvi vode u držaču.

Četku za WC treba pravilno očistiti i osušiti nakon svake upotrebe, a držač treba očistiti i dezinfikovati barem jednom mesečno.

Kako očistiti četku za WC sa izbeljivačem?

Mešavina sa toplom vodom i tečnim izbeljivačem ukloniće 99,9% bakterija na četki za WC i držaču. Koristite plastičnu kantu umesto WC šolje, jer četka treba da odstoji oko sat vremena.

  • Pripremite rastvor za čišćenje: Stavite veliku kantu u kadu ili tuš kabinu radi lakšeg punjenja i pražnjenja. Dodajte jedan galon tople vode i jednu šolju tečnog hlorovog izbeljivača.
     
  • Dodajte četku za WC i držač: Stavite gumene rukavice i dodajte držač i četku za WC. Uverite se da su glava četke i većina drške potopljeni u rastvoru. Ostavite da sve odstoji najmanje sat vremena.
     
  • Isperite i osušite: Nosite gumene rukavice dok praznite kantu i ispirate četku za WC i držač pod toplom vodom oko minut. Osušite ih mikrofiber krpom, papirnim ubrusima ili ih dozvolite da se potpuno osuše na vazduhu pre nego što ih odložite.
  • Kako očistiti četku za WC sa drugim proizvodima?

    Postoji nekoliko načina da očistite četku za WC i držač. Izaberite sredstva za čišćenje i metodu koja vam najviše odgovara.

    Dezinfekcioni sprej i maramice:
  • Nakon upotrebe četke za WC, isperite je u čistoj vodi iz WC šolje. Držeći glavu četke iznad WC-a, obilno je poprskajte dezinfekcionim sprejom. Ravnotežnu držite dršku četke između ivice WC šolje i spuštenog WC sedišta da se osuši.
     
  • Obrišite dršku dezinfekcionom maramicom i koristite dodatne maramice za čišćenje unutrašnjosti i spoljašnjosti držača. Ostavite da se osuše na vazduhu, ali površine bi trebalo da budu vlažne najmanje 10 minuta.
     
  • Kada se svi delovi osuše, odložite četku u držač.
  • Destilovani belo sirće:
  • Destilovani belo sirće ubija neke — ali ne sve — bakterije, pa ovo možda nije najefikasnija metoda.
     
  • Poprskajte nedavno ispranu četku za WC sa nerazređenim belim octom i ostavite da se osuši na vazduhu.
     
  • Poprskajte unutrašnjost i spoljašnjost držača sa nerazređenim belim octom i obrišite ih mikrofiber krpom ili papirnim ubrusima.
     
  • Sklonite suvu četku u čist držač.
  • Hidrogen peroksid:

    Sledite uputstva za čišćenje sa ocatom, ali umesto toga upotrebite sveži hidrogen peroksid. Možete primetiti da hidrogen peroksid radi ako dođe do blagog penušanja dok reaguje sa bakterijama na četki. Ako nema penušanja, hidrogen peroksid je istekao.

    Sredstvo za čišćenje svih površina:
  • Sredstvo za čišćenje svih površina ili tečnost za pranje sudova neće dezinfikovati četku za WC, ali će značajno smanjiti broj bakterija.
     
  • Napravite rastvor tako što ćete u veliku kantu dodati jedan galon tople vode i preporučenu količinu sredstva za čišćenje (obično oko jedne unce).
     
  • Potopite četku za WC i držač i ostavite da odstoje dva sata.
     
  • Nosite gumene rukavice da uklonite predmete i isperite ih pod toplom vodom.
     
  • Osušite mikrofiber krpom ili dozvolite da se osuše na vazduhu.
  • Kada zameniti četku za WC

    Kao i četkicu za zube, najlon vlakna na četki za WC se istroše i spljošte. Nepravilan oblik četke može čak ostaviti ogrebotine u WC šolji koje će skupljati više bakterija i mrlja od tvrde vode. Zamenite svoju četku za WC svakih šest meseci ili kada vlakna postanu spljoštena, krhka, promenjena boja ili neprijatnog mirisa.

    Četka sa silikonskim vlaknima je izdržljivija i može trajati do godinu dana. Međutim, ako glava postane oštećena ili se odvoji, brže je zamenite, savetuje Real Simple.

     

     

    Bonus video:

    Komentari (0)
    Loading