Često je prisutan u našoj ishrani, ali i kao prirodni lek za prehladu i grip. Poznat je kao prirodni antibiotik, a stručnjaci potvrđuju njegove blagodeti. Beli luk sadrži gotovo sto aktivnih hemijskih spojeva, uključujući antioksidanse koji pomažu u smanjenju opterećenja i trošenja telesnih stanica.
Još nije potpuno jasno kako svi sastavni delovi belog luka deluju u telu, no beli luk zaista deluje kao antibiotik, sredstvo za otčepljivanje disajnih puteva, antikancerogeno i protuupalno, suzbija gljivice i pojedine viruse, ispričala nam je nutricionistkinja Mateja Mrmić.
Beli luk svoja lekovita svojstva može zahvaliti moćnom spoju alicinu, kojim se ta biljka brani od napada bakterija i gljivica. Kako biste na najbolji način iskoristili blagotvorno delovanje belog luka, trebalo bi da ga često i pravilno konzumirate.
Pre konzumacije obavezno ga zgnječite kako biste pokrenuli enzimsku reakciju u kojoj nastaje alicin.
Svaki dan bismo trebali pojesti najmanje tri čena belog luka.
Najbolje je konzumirati ga u sirovom stanju.
Ako ga termički obrađujete, neka to bude kratko – ne više od 10 minuta.
Mnogi ljudi izbegavaju konzumiranje belog luka zbog njegovog jakog mirisa, koji je posledica sumpornih sastojaka koji mu daju lekovita svojstva. Ako vam smeta neprijatan zadah nakon jela, možete ga ublažiti žvakanjem peršunovog lišća, zrna kafe ili komorača.
Bonus video: