Öko-Test je analizirao 25 seruma sa hijaluronskom kiselinom, istražujući njihove sastojke i ispitivajući učinak na kožu.
Šta je zapravo hijaluronska kiselina?
Hijaluronska kiselina je prirodni sastojak koji se nalazi u našem telu, naročito u vezivnim tkivima, hrskavici zglobova i koži. Njena glavna funkcija je zadržavanje vlage, što je posebno važno jer, kako starimo, proizvodnja hijaluronske kiseline opada. Proizvodi koji sadrže hijaluronsku kiselinu obećavaju hidrataciju i poboljšanje izgleda kože.
Međutim, ne obećavaju svi testirani serumi zatezanje kože ili smanjenje bora.
U serumima koji to obećavaju, Öko-Test je tražio konkretne dokaze i došao do razočaravajućih rezultata: samo četiri od 13 proizvođača dostavila su studije vezane za efikasnost svojih proizvoda, ali te studije su pokazale samo kratkoročne efekte, bez značajnih prednosti u odnosu na jeftinije hidratantne kreme.
Kao rezultat toga, serumi koji tvrde da imaju odličan učinak protiv starenja nisu uspeli da pruže dokaze koji bi to potvrdili.
Pored toga, mnogi proizvodi nisu naveli količinu hijaluronske kiseline koju sadrže, što dovodi u pitanje njihovu efikasnost. Na primer, u Garnier Skinactive Hyaluron Aloe serumu, hijaluronska kiselina je deseti sastojak na listi, iza plastike i drugih smesa, što izaziva sumnju u koncentraciju, piše fenix-magazin.de.
Neki proizvodi su se pokazali još lošijima: Colibri Skincare Hyaluron Booster, koji sadrži formaldehid, sastojak zabranjen kao konzervans zbog svojih kancerogenih svojstava, dobio je ocenu "nezadovoljavajuće". L'Oréal Revitalift Filler serum, uprkos visokom ceni, nije imao nikakve dokaze o efikasnosti, a sadrži i potencijalno iritantne sastojke poput PEG/PEG derivata i konzervansa klorfenezina, koji može izazvati alergije i iritirati kožu.
Ovi nalazi upozoravaju na važnost transparentnosti i naučnih dokaza kada su u pitanju proizvodi protiv starenja sa hijaluronskom kiselinom.