Lekari savetuju oprez: Ova tri uobičajena dodatka ishrani mogu oštetiti creva

Slobodanka Ćorić Vesti 21.11.2024 09:02 0

Posebno treba paziti na proizvode koji mogu negativno uticati na zdravlje creva, narušavajući ravnotežu crevne mikrobiote i izazivajući probavne smetnje

doktor

Shutterstock

Dodaci ishrani često se čine kao jednostavan način za poboljšanje zdravlja. Ipak, iako mnogi dodaci mogu biti korisni, postoje i oni koji mogu izazvati nuspojave. Posebno treba paziti na proizvode koji mogu negativno uticati na zdravlje creva, narušavajući ravnotežu crevne mikrobiote i izazivajući probavne smetnje.

Zbog toga su lekari dr Kevin Hofman i dr Majkl Mekini upozorili na dodatke koje bismo trebalo da izbegavamo ako želimo da zaštitimo zdravlje svojih creva.

Visoke doze antioksidanata

Iako su antioksidansi u umerenim količinama korisni, prekomeran unos može narušiti osetljivu ravnotežu između slobodnih radikala i antioksidanata u telu.

Treba biti oprezan sa visokim dozama antioksidanata. Beta-karoten i dodaci sa visokim dozama vitamina E možda zvuče bezopasno, ali istraživanja pokazuju da mogu narušiti ravnotežu crevnih bakterija. Visoke doze beta-karotena povezane su sa povećanim rizikom od raka pluća kod pušača, dok su dodaci vitamina E u visokim dozama povezani sa povećanim rizikom od krvarenja - upozorava dr Hofman za SheFinds.

Prebiotici

Prebiotici su generalno korisni za zdravlje creva, ali u prevelikim količinama ili neodgovarajućem obliku mogu izazvati probleme. Služe kao hrana za korisne bakterije u crevima, ali prekomeran unos može dovesti do preterane fermentacije, što izaziva nadutost, gasove i nelagodnost.

Ako već imate problema sa crevima, poput sindroma iritabilnog creva (IBS), prebiotici mogu pogoršati nadutost i gasove - napominje dr Hofman.

Multivitamini sa previše cinka

Visoke doze cinka mogu iritirati sluzokožu želuca i izazvati probavne smetnje. Pored toga, prekomeran unos cinka može narušiti ravnotežu crevnih bakterija i štetiti korisnim mikroorganizmima koji podržavaju varenje i celokupno zdravlje creva.

Dr Mekini objašnjava:

Cink je ključan za imunološki sistem, ali u prekomernim količinama postaje toksičan. To može izazvati iritaciju i upalu crevne sluzokože, kao i poremetiti ravnotežu bakterija u želucu, što dovodi do probavnih problema.

Kako bismo izbegli ove rizike, trebamo se pridržavati preporučenih količina cinka i posavetovati se sa lekarom pre nego što uzimamo multivitamine sa visokim dozama ovog minerala

Komentari (0)
Loading