Spavate li sa uključenim grejanjem? Ovo je optimalna temperatura, sve preko toga šteti i pojačava prehladu

Slobodanka Ćorić Vesti 14.11.2024 12:05 0

Utvrđeno je i da povećanje na 30º C utiče na san osobe slično kao da živi s hroničnim bolom

hladno

Shutterstock

Nova studija, objavljena u časopisu Science of the Total Environment, otkrila je da spavanje u sobi koja je previše vruća ili prehladna može uticati na kvalitet sna,  pa i na nesanicu.

Idealna temperatura 

Novo istraživanje daje razlog da obratite pažnju na temperaturu u vašem domu pre spavanja, baš kao što biste upravljali izlaganjem svetlosti ili buci da biste zaspali. Uopšteno govoreći, preporučuje se da okruženje 

 Previše topline može da škodi

Da bi razumeli kako temperatura utiče na kvalitet sna, istraživački tim je prikupio podatke od 50 učesnika, od 65 ili više godina, koji žive u širem području Bostona od oktobra 2021. do februara 2023.

Kvalitet sna učesnika je meren na dva različita načina: subjektivno, korišćenjem upitnika i objektivno, korišćenjem podataka sa uređaja sa prstenom koji se može nositi koji meri biološke signale kao što su otkucaji srca, disanje, temperatura kože, kretanje i varijabilnost otkucaja srca.

Temperature u kući učesnika su obično bile u rasponu između 15º C i 30º C. Kada su pojedini ispitanici zamoljeni na podese temperaturu sobi od 25º C na 30º C, kvalitet sna se smanjio i do 10%. Ovaj pad je dovoljno značajan da može uticati na anksioznost, raspoloženje, kognitivne performanse i nivo stresa i aktivnosti osobe sledećeg dana. Utvrđeno je i da povećanje na 30º C utiče na san osobe slično kao da živi s hroničnim bolom.

Nova studija je primetila da je „optimalni opseg“ za spavanje negde između 20º C i 25º C.  Ali, taj se raspon možda ne odnosi na sve. Lekari obično preporučuju da pojedinci postave temperaturu koja im je prijatna za spavanje. I pored toga, ako pojedinci imaju problema sa teškoćama da zaspu u početku, obično se preporučuje malo hladnija prostorija.

Globalno zagrevanje može poremetiti navike spavanja

Nova otkrića o tome kako visoke temperature utiču na kvalitet sna zabrinjavaju istraživače klime. Većina gradova postaje sve toplija, a to ne samo da utične na san, nego i na sveukupno zdravlje. Rad objavljen u naučnom časopisu One Earth 2022. otkriva da bi do kraja ovog veka „podoptimalne temperature“ mogle da nam oduzmu 50 sati sna svake godine.

 

Komentari (0)
Loading