Pet vekova je narod slušajući o njoj uz gusle stekao utisak da je ona unesrećila Srbiju i svoju porodicu, a zapravo Jerina je u jednom trenutku za svoju državu žrtvovala nešto najdragocenije što je imala – svoju decu.
Rođena u grčkoj porodici Kantakuzina, na samom početku petnaestog veka, Jerina se sa samo petnaest godina udala za srpskog despota Đurđa Brankovića. Iako je bio dvadeset godina stariji od nje, neki izvori tvrde da je par imao mnogo zajedničkih interesovanja koja su dovela do toga da se u braku između Đurađa i Jerine razvije jaka ljubav. Prvi sin im je preminuo kao trinaestogodišnjak, pored njega imali su još Grgura, Stefana i Lazara, kao i ćerku Katarinu. Što se tiče njihove ćerke Mare, nije poznato da li je ona njihova ćerka ili pak kći iz prvog braka despota Đurđa.
Period Jerinine vladavine bio je jako težak za Srbiju. Ugari su je pritiskali sa severa, a Turci sa juga. Pošto je bio prinuđen da Ugarima ustupi Beograd, Đurađ je morao da premesti svoju prestonicu. Tako je dobio dozvolu da počne sa izgradnjom Smedereva. Veliku ulogu u izgradnji imala je sama despotica, koja je dovela neimare iz Grčke da tvrđavu grade po uzoru na carigradske, a u tome je pomagao i njen brat Toma. Kako je narod bio prinuđen da gradi, mnogima se u startu nije dopadalo što će učestvovati u ovom poduhvatu. U izgradnji su korišćena jaja kao vezivni maretijal, što se ionako gladnom stanovništvu nije dopadalo.
Kako bi smirili strasti sa Ugarima, Brankovići su svoju kćer Katarinu udali za grofa Urliha II. Turcima se nije dopao ovaj savez i odmah su zatražili drugu kćer, Maru. Jerini je jako teško pao ovaj rastanak, kao i velikom broju Srba u to vreme, pogotovo jer je Mara odlazila u harem. Ipak mnoge srpske princeze vaspitavane su tako da svojom udajom i uticajem na svog muža pomažu porodici i Srbiji, pa ni Mara nije bila izuzetak. Dugo je vršila uticaj da sultan Murat II i pomagala njenoj braći, čak je i podučavala njegovog naslednika Mehmeda II, koji ju je veoma poštovao. Takođe sultan joj je dozvolio da zadrži svoju veru. Marina predaja samo je dodatno opravdala mržnju prema Jerini. Istoričarima nikada nije bila sasvim jasna ova mržnja prema despotici, s obzirom da je kneginja Milica, koja je takođe udala svoju Oliveru za sultana ispala mučenica i svetica.
Iako su njeni sinovi bili prinuđeni da ratuju za Turke (Grgur je čak i pomagao da se osvoji Solun, rodni grad njegove majke i njegova ujčevina), Turcima to nije bilo dovoljno. Da bi Turci bili sigurni da Brankovići neće sklopiti savez sa Ugarima, Grgur i Stefan su poslati sultanu kao taoci. Uprkos Marinom uticaju i molbi da ih poštedi koja je stigla prekasno, Grgur i Stefan su oslepljeni.
Ovo je bio još jedan udarac za nesrećnu Jerinu. Nakon toga morala je da beži na Svetu goru od kuge, a ona i Đurađ su veliki deo svog bogatstva trošili otkupljujući pravoslavne robove od Turaka, ne bi li bar delimično spasili svoj narod. Turska vojska, je uprkos kakvom-takvom savezu odlučila da uđe u Srbiju i osvoji Smederevsku tvrđavu. Grad se predao uglavnom zbog gladi, ne zbog toga jer je tvrđava bila lako osvojiva. Bračni par Branković je pobegao u Zetu, odakle je Đurađ pokušao da traži pomoć od Ugara, ali je i ovaj plan propao.
Kraj života Jerina je dočekala kao monahinja na Rudniku. Posle Đurađove smrti, najmlađi sin Lazar, tada već naslednik i njegova žena Jelena proterali su porodicu iz Smedereva, smatrajući da se od njih krije blago porodice Branković. Jerina je preminula u maju 1457. godine. Smatra se da je otrovana od strane svog najmlađeg sina Lazara. Ne zna se gde je sahranjena, a ne zna se ni kako se Srbijom proširio loš glas o Jerini koja je u narodu, poput svog svekra Vuka Brankovića, ostala prokleta i izdajica.
Posmatrac
28.02.2022 18:39Engleski rodoslovac Lindsay Brook je napravio detaljnu analizu Jerining porekla koristeci ranije radove biskupa Masarelija, vizantolaog Donalda Nikola, zatim rumuna Gorovei, Hopf, Rizo Rangabe,Hunger LasloFeketekuty.... Otac joj je Teodor Kantakuzen. Njegova zena je bila Jelena, po Masareliju bila je unuka Simeona Nemanjica. Djuradj Brankovic po majcinoj liniji (Mara Lazareva i Milicina cer) takodje potice od Nemanjica, od najstarijeg Stefanovog sina Vukana. Brook istice da je samo jedan Teodor poznat u tom dobu, drugo hronolosko izlaganje loza Brankovic i Kantakuzen se vremenski poklapa, i trece veze Kantakuzena i Brankovica u 15om vjeku su vrlo jake. Po Thierry Ganchou Jelana i Teodor imaju cerke despinu Teodoru, despoticu Jerinu, sinov Dimitrija, Andronika, Djordja, i Tomu. Njemacki istoricar FrancBabinger nalzai Mehmedov ferman gdje svojojo majci Mari daje prava na manastir Mala Aja Sofija u Solunu. Dakle ako se Mehmedova ne porice baba i djed su mu Jerina i Djuradj. Zasto istoricari osporavaju samog Mehmeda u ovom defteru, a i u njegovim izjavama da kroz njega tece Anzujska krv. Marin muz Murat II je osljepio dva Marina brata, prosto zato sto je time htio da onemoguci njihov dolazak na vlast, a sa druge strane omoguci sinu Mehmedu da nasljedi djeda Djurdja. Sto se i desilo. Ako se poslazu figure na ovaj nacin onda je moguce analizirati zasto su Brankovici, a i Jerina kao zena Djurdjeva oklevetani. Jerinina tragicna sudbina je sto je preko njene linije uvedena osmanska vlast u Srbiji.