Evo šta se odmah ujutru radi na Uskršnji ponedeljak: Znate li zašto momci prskaju devojke parfemom na ovaj praznik?

Nedeljko Tišanović Vesti 20.04.2025 20:29 0

Drugi dan Uskrsa, poznat i kao Uskršnji ponedeljak, u pravoslavnim zemljama obeležava se na razne načine, a običaji se mogu razlikovati od kraja do kraja.

manastir

Shutterstock

 Ipak, evo nekoliko specifičnih i zanimljivih običaja koji se praktikuju u Srbiji i drugim pravoslavnim zemljama:

1. Nastavak praznovanja i porodičnih okupljanja

U mnogim pravoslavnim porodicama, Uskrs se ne završava nedeljom — drugi dan se takođe posvećuje radosti i okupljanju. Obično se ide u goste ili se prima rodbina i prijatelji, uz nastavak svečane trpeze i kucanja jajima.

SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

img

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti

img

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike

img

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni

 2. Takmičenja u kucanju uskršnjim jajima

Iako se kucanje jajima tradicionalno odvija na Uskrs, mnogi to nastavljaju i narednih dana, posebno ako se okuplja više ljudi. Pobednik je onaj čije jaje ostane celo, i to se često doživljava kao znak sreće i snage za celu godinu.

 3. Prskanje vodom (u Vojvodini i delovima Mađarske, Slovačke, Rumunije)

Ovaj običaj dolazi iz mešavine slovenskih i hrišćanskih tradicija: devojke se simbolično prskaju vodom, što simbolizuje očišćenje, zdravlje i plodnost. U nekim krajevima, momci prskaju devojke parfemom i zauzvrat dobijaju uskršnje jaje ili posluženje.

4. Igranje kola i pesma

U pojedinim selima, pogotovo u Šumadiji i južnoj Srbiji, na drugi dan Uskrsa organizuju se sabori, igra se kolo, peva se i druži. To je dan kada cela zajednica proslavlja zajedno, često ispred crkve ili doma kulture.

 5. Poseta grobljima (u nekim krajevima)

U nekim delovima Srbije i Balkana, običaj je da se na drugi ili treći dan Uskrsa obiđu grobovi preminulih članova porodice. Tom prilikom se pale sveće, donose jaja i hrana kao simbol sećanja i zajedništva i nakon smrti.

6. "Vodena" i "živopisna" jaja

U nekim mestima postoji običaj da se drugi dan Uskrsa koristi za farbanje dodatnih jaja, naročito ukrasnih, kao deo kreativnog izražavanja dece ili žena u porodici. Postoje i takmičenja u najlepše oslikanom jajetu.


Bonus video: 

 

Komentari (0)