Gljivice na noktima su pored estetskog, ozbiljan problem i opasnost za celo telo. Gljivice su takva bolest koja zahvata ploču nokta i u početku se pojavljuju kao male bele tačke, koje se vremenom povećavaju. Tada nokti postaju lomljivi i počinju da se ljušte, a koža oko njih je upaljena.
Napredna faza ove bolesti može da dovede do:
- Deformacije i zadebljanja noktne ploče;
- Boli i svraba na nogama,
- Smeđe, bele i tamožute boje nokta;
- Smrad nogu
Kako se infekcija širi, nokat može da ispadne. Ali ignorisanje boseti može da dovede do pogubnih posledica za telo. Osim što se gljivice mogu proširiti na druge prste, možete zaraziti njima i celo telo. Zato je neophodno početi sa lečenjem na vreme, ne očekujući da će bolest sama nestati.
Onihomikoza uglavnom nastaje na pozadini infekcije gljivičnim dermatofitima, ali mogu biti i kvasci, plesni i druge vrste gljivičnih organizama koje se razmnožavaju u vlažnom i toplom okruženju.
Gljivice na nogama mogu da se jave zbog uske cipele ili zbog veštačkih materijala, stopalo se jako znoji, a to predstavlja plodno tle za rast bakterija.
Gljivice se mogu “pokupiti” i na bazenima, saunama, tuševima, teretanama i td.
Telo sa jakim imunitetom može da odoli gljivicama, ali pacijenti sa dijabetesom ili stariji ljudi koji imaju slabe krvne sudove ovoj pošasti se ne mogu odupreti bez adekvatnog lečenja.
Kako lečiti gljivice na nogama?
Glavno pravilo je svakodnevno pranje stopala. Nakon toga obavezo ih obrišite i nikad na nogama ne nosite mokre ili vlažne čarape. Kupujte kvalitetnu obuću u kojoj se stopala ne znoje.
Međutim, ovo često nije dovoljno pa morate da koristitite i adekvatne lekove. Važno pravilo je da dobro operete ruke sapunom i vodom, nakon svakog kontakta sa zaraženim noktima.
Kokosovo ulje
Provereno uništava gljivice jer prodire u njih. Smrtonosno za infekcije, ovo ulje je lekovito za ljude.
Način upotrebe: Noge dobro operite vodom i sapunom. Osušite ih pamučnim peškirom, a zatim dobrbo namažite celo stopalo kokosovilj uljem, a na zaraženo područje stavite tupfer natopljen kokosovim uljem (pričvrstite flasterom). Ovaj postupak ponavljajte dva puta dnevno.
Ulje čajevca i pomorandže
Ulje čajevca koristi se vekovima u borbi protiv razih infekcija. Prirodni je fungicid i ima antibakterijsko dejstvo. Ulje narandže u ovom receptu pojačava svojstva ulja čajevca, a i samo ima fungicidna svojstva. Pošto su oba ulja moćna, malo ih razblažite maslinovim uljem.
Način upotrebe: Pomešajte ulja (1 kašika ulja čajevca, pola kašičice ulja narandže, i pola kašike maslinovog ulja.) Navlažite tupfer ovim uljem pa ga pričvrstite na zaraženo mesto. Ako je nokat jako zaražen, namažite ga ovim uljem i ostavite da se prirodno osuši. Ponovite postupak 2 puta dnevno.
Jabukovo sirće i soda bikarbona
Pošto sirće stvara kiselo okruženje, suzbija lužinu koju gljivica razmnožava, a soda bikarbona ubija mirise i zaustavlja rast gljivičnih infekcija.
Način upotrebe: U lavor sa toplom vodom potopite stopala. Zatim sipajte čašu sirćeta i ostavite noge u toj vodi oko 15 minuta. Zatim osušite stopala. U čistu vodu dodajte 5 kašika sode bikarbone i opet potopite noge u toj vodi oko 15 minuta. Lagano osušite stopala peškirom.Ponovite postupak ujutru i uveče dok gljivice nestanu.