Nekada je bio simbol aristokratije, a britanska omiljena zimska jakna sada je popularnija nego ikad. Tvid je „bezvremenski komad, van svih modnih trendova – i uopšte, samočisteći“.
Imate li u svom ormaru komad odeće star više od 40 godina? Ako da, da li je još uvek dovoljno dobar – u smislu stila i kvaliteta – da ga nosite danas?
Za kralja Čarlsa, odgovor je odlučno „da“. Još od 1980-ih, monarh nosi isti dvoredni kaput. Taj kaput je izuzetno dugotrajan, a razlog tome je što je napravljen od Tvida.
Tvid je čvrsto tkana vunena tkanina, često u jednostavnom uzorku kao što su keper, riblja kost ili ptičji zubi, koja je omiljena zimi zbog svoje prirodne izolacije. Ove sezone, Tvid je svuda – od luksuznih brendova poput Šanela i Margaret Hovel, do popularnih brendova kao što je Marks end Spenser.
Međutim, kraljeva naklonost prema Tvidu verovatno je zasnovana na njegovoj bezvremenskoj i održivoj prirodi. Od 2008. godine, kralj Čarls je pokrovitelj i osnivač inicijative „The Campaign for Wool“, globalne kampanje koja okuplja industrijske grupe sa ciljem podrške i razvoja industrije vune, kao odgovor na porast sintetičkih vlakana. Veliki deo inicijative fokusira se na privlačenje potrošača kroz modu i enterijere.
„Tvid je 100% prirodan, obnovljiv i biorazgradiv, što smanjuje ekološki uticaj proizvodnje“, kaže Martin Kraford, konsultant iz Anderson & Sheppard-a, krojači iz Savil Rou, koji je stvorio dvoredni kaput za kralja Čarls.
„Svi proizvođači Tvida poštuju stroge smernice i aktivno promovišu svoje ekološke akreditive“, dodaje Kraford.
Kraford opisuje Tvid kao „prvu domaću industriju“ i smatra da je dugotrajnost i popularnost Tvida rezultat njegove sposobnosti da se prilagodi tokom poslednjih 200 godina. Tvid, koji potiče iz Škotske i Irske, počeo je kao praktična tkanina za zaštitu od hladnoće, a kasnije je postao simbol britanske aristokratije i života na selu kada su ga usvojile više klase 1800-ih.
Luksuzne modne marke bile su odgovorne za njegov savremeni preporod, predvođene Šanelom 1950-ih. Ikonični sako od Tvida ove marke ostaje jedan od najpoželjnijih – i najkopiranijih – modnih komada.
Kasnije, 1976. godine, britanska dizajnerka Vivijen Vestvud prvi put je sarađivala sa kompanijom Harris Tweed Hebrides – na ostrvu Luis u vanjskim Hebridima u Škotskoj – na stvaranju para pantalona sa vezom. Deset godina kasnije, kreirala je kolekciju Harris Tweed za jesen/zimu 1987. Od tada, ova dva brenda su stalno u saradnji. U novembru 2023. godine, kreativna direktorka Diora, Marija Gracija Ćuri, posetila je fabriku Harris Tweed kako bi stvorila liniju tkanina po narudžbini, koja je postala ključni deo kolekcije Cruise 2025, predstavljene u dvorcu Dramon Kastl. Kolekcija je inspirisana Marijom, kraljicom Škotske, i okupila je obrtnike iz škotske tekstilne industrije.
„Tokom poslednjih 15 godina, naša industrija je doživela veliki interes, naročito za tradicionalne dizajne i uzorke“, kaže za BBC Rut Mason, voditeljka prodaje i marketinga u Harris Tweed Hebrides.
„Potrošači, od luksuznih do masovnih, sve više razumeju priču iza proizvoda koje kupuju. Naša ručno izrađena tkanina i jedinstveni proizvodni proces omogućili su nam da radimo sa mnogim brendovima, došavši do šire demografske grupe.“
„Harris Tweed“ je zakonski zaštićen naziv, prema Zakonu o Haris Tvidu iz 1993. godine, i samo tkanina proizvedena ručno na vanjskim Hebridima može nositi poznati Orb pečat. Ova tkanina je ručno tkana od 100% britanske vune i obrađena u Ujedinjenom Kraljevstvu. Masson savetuje potrošačima da prvo pogledaju sastav tkanine kada kupuju odeću označenu kao „Tvid“.
„Nije svaki Tvid isti“, objašnjava ona. „Postoje velike razlike u kvalitetu, izvorima vlakana i proizvodnim procesima koji mogu uticati na održivost. Na kraju, brendovi koji se pridržavaju održivosti nude sertifikate, obezbeđuju transparentnost u proizvodnim procesima i koriste prirodne, obnovljive materijale. Neki Tvid može sadržavati sintetička vlakna, koja nemaju iste ekološke prednosti.“
Bezvremenski klasik
Tvid je tkanina koja se izdvaja po svojoj izdržljivosti. Što je tkanina čvršća, to postaje izdržljivija, kaže Rebeka Erli, profesor za kružni dizajn na Univerzitetu umetnosti u Londonu. „Ako dođe do oštećenja od moljaca ili bilo kojih drugih oštećenja, lako je popraviti, a uzorak pomaže da se prikrije istrošenost. Takođe, pošto je vuna prirodno antibakterijska, vašu odeću od Tvida možete osvežiti napolju. Zapravo, ako čistite Tvid na suvo, može izgubiti na kvalitetu, pa se preporučuje da se izbegava – uopšteno se samo osvežava.“
Mnogi odevni predmeti od Tvida podstavljeni su tkaninom, objašnjava Erli, što im daje dodatnu strukturu i povećava izdržljivost, dok štiti vašu kožu od ponekad bodljikave teksture. „Tvid je tkanina koja dolazi iz prirode, a prirodne boje često odražavaju regije i krajolike iz kojih potiče. Uvek mogu prepoznati irski Tvid“, kaže ona, koja je poslednjih 20 godina provodila leta u Keriju, Irska.
Slično kao Harisov Tvid, Donegal Tvid – iz okruga Donegal u severozapadnoj Irskoj – proizvodi se vekovima. Irski i škotski Tvid imaju sličnu težinu, ali glavnja razlika, kako objašnjava Kraford, jeste da je Donegal Tvid strojno tkan, a njegove karakteristične mrlje boje ga čine prepoznatljivim.