Nasmejana Australijanka tvrdila je da je pobedila rak zdravom hranom, a mediji su gutali svaku njenu reč koju je Bela umela jako lepo da unovči. Onda je klupko počelo da se odmotava i istina da izlazi na videlo. Niti je bila bolesna, niti zdrava hrana leči teške oblike raka, a preti joj i zatvor.
Svoju priču o izlečenju putem zdrave hrane uspela je da unovči lansiranjem aplikacije o zdravoj hrani i objavljivanjem knjige o „svom iskustvu“ i „savetima“, dok su je na društvenim mrežama pratile stotine hiljada ljudi. Njena priča o „preživljavanju“ počela je još 2009. godine.
Tada joj je prema sopstvenim rečima, u 20. godini života, dijagnostikovan rak i navodno lekari su joj rekli da ima samo četiri meseca života. Na ovoj (već dovoljno stašnoj) tvrdnji nije se zaustavila, već je priču začinila hemoterapijom, dvomesečnom radioterapijom i drugim bolnim i napornim lečenjima.
U jednom trenutku, u očaju, okrenula se alternativnim metodama lečenja koje su je, kako je tvrdila, spasile sigurne smrti. „Spasonosna“ terapija u njenom slučaju bila je kombinacije holističke medicine, zdrave ishrane, vitamina i terapije kiseonikom.
U to vreme počele je da se uzdiže njeno poslovno carstvo čiji je deo bila i popularna aplikacija „Whole Pantry“ koju je u javnosti reklamirala kao „prvu aplikaciju na svetu koja je posvećena zdravlju i velnesu“. Od prvog dana, aplikacija je bila pun pogodak i njenoj vlasnici donela je veliku zaradu.
Knjiga Bel Gibson „The Whole Pantry“ (Ceo špajz) predstavlja 80 recepata uglavnom zasnovanih na biljkama inspirisanih njenom navodnom borbom protiv kancera.
Usledili su unosni ugovori za knjigu, potom intervjuu za medije širom sveta u kojima je objašnjavala svoj „mačigan slučaj“, hiljada novih pratilaca svakoga dana dolazilo je na njen Instagram profil @healing_belle. Napisala je i svoj kuvar za koji je dobila 70.000 dolara avansa, uz ponudu da on bude objavljen i u Velikoj Britaniji.
Zaradila je toliko novca da se vrlo brzo preselila u milion dolara vrednu kuću na obali, častila se automobilom BMW X3 i skupim kozmetičkim tretmanima. Sve to vreme, redovno je obaveštavala svoje fanove „šta su joj doktori rekli“.
Crv sumnje
Uz hiljade poruka podrške na društvenim mrežama, provlačio se i poneki crv sumnje. Ako je imala samo četiri meseca života, kako je uspela za tako kratak period da se spasi hranom? Kako je moguće da se na njoj ne vide tragovi tako agresivne i teške bolesti?
Do 2015, sva ta pitanja bila su bez odgovora. Onda je istina počela da izlazi na videlo. Bela je tvrdila da 95 odsto zarade od aplikacije ide u humanitarne svrhe i da sarađuje sa 20 humanitarnih organizacija.
Novinari Bo Doneli i Nik Toskano kontaktirali su je i tražili tačan spisak tih organizacija, kao i podrobnije detalje o njenom zdravlju. Kada se ispostavilo da nijedna od organizacija koje je tvrdila da pomaže nisu primili ni dolar od nje, novinari su joj dali rok od 24 sata da im da odgovor ili objašnjenje.
Bukvalno nekoliko trenutka nakon što je primila mejl, krenula je u akciju. Istog dana uplatila je manje sume novca određenim organizacijama kojima je obećala pomoć pre 15 meseci, a potom je u daljoj prepisici sa novinarima pokušala da se vadi na „tok novca“ i slične stvari.
Novinari su nastavili da insistiraju na različitim sumnjivim detaljima, između ostalog tražeći nove informacije o njenom zdravlju, što je ona odbila da pruži. Svakim novim odgovorom Bela se sve više petljala u spostvene laži, što je dan kasnije kulminiralo velikom pričom na naslovnoj strani novina u kojima su Toskano i Doneli radili: „Mega blogerka Bela Gibson sumnja u sopstvene tvrdnje o raku“.
U tekstu su novinari preneli i jedan od njenih odgovora iz prepsike gde je na jedno od pitanja napisala da je „možda rak bio pogrešno postavljena dijagnoza nemačkih doktora“.
Istog dana obrisala je mnogo postova sa društvenih mreža, a velnes carstvo počelo je da se urušava samo od sebe. Kompanija „Epl“ sa kojom je sarađivala tužila ju je prošle godine, a sud je odredio kaznu od 410.000 dolara. Preti joj još tužbi za prevaru, prenose mediji.