Da bi vaša zimska jakna što duže zadržala originalan izgled i svoju glavnu namenu - da vas štiti od hladnoće, potrebno je da je pravilno održavate i negujete. Iako manje mrlje na jakni mogu uspešno da se uklone vlažnim sunđerom i uz malo deterdženta, nekad to ne pomaže, pa bi trebalo da imate na umu ovih nekoliko ključnih saveta.
Jakne je uvek najbolje prati samostalno, odnosno bez drugih odevnih predmeta u mašini. Pufnastim zimskim jaknama potreban je dodatan slobodan prostor kako bi se mogle raširiti. Takođe, pre pranja u mašini svi patentni zatvarači i čičak zatvarači na jakni moraju biti zatvoreni kako bi se izbegle ogrebotine i rupe tokom pranja, pišu Novosti.
Jakne je najbolje prati s velikom količinom vode i na manjem broju obrtaja. Savetuju se programi "osetljivo'" ili "pranje vune" na maksimalnih 40 stepeni.
Uključiti centrifugu nakon pranja, da ili ne?
Jakne prilikom pranja u mašini upijaju mnogo vode, pa svakako treba uključiti centrifugu. Ipak, odaberite nežni ciklus centrifuge od maksimalno 400 okretaja u minuti, kako se materijal jakne ne bi oštetio.
Pripazite na izbor deterdženta kod pranja
Budući da sastojci normalnih deterdženata razgrađuju belančevine, nisu prikladni za čišćenje i negu zimskih jakni jer se perje, kao i kosa, sastoji od proteina keratina, koji se pak sastoji od proteina i aminokiselina. Posebni deterdženti za perje delotvorno štite perje za vreme pranja u veš mašini, pa će tkanini dati potrebnu količinu masnoće.
Sušenje jakne u sušilici
Pravilno pranje zimske jakne u mašini je važno, ali još je važnije da je optimalno osušite. Samo dobro osušeno perje će se ponovno naduvati i ispuniti unutrašnjost jakne, čineći je mekom, toplom i pufastom. Stoga, jakne uvek treba sušiti u mašini za sušenje veša, sa hladnim vazduhom i do maksimalno 40 stepeni. Takođe, važno je da ima dovoljno prostora u bubnju, da se suši jedina.
Bonus video: