Da biste postali somelijeri u Francuskoj, potrebno je da završite odgovarajuću školu. Studenti obično tamo studiraju dve godine i završavaju ispitima.
Gilles Gui radi kao somelijer nekoliko godina. U svom vinskom baru "Le rendez-vous", on besprekorno bira pravu bocu vina po ukusu njegovih kupaca. I njihove preporuke su ponekad veoma loše.
- Ponekad čujemo samo "volim belo vino, i italijansko da bude voćn - A Žil može da pronađe francusko piće koje savršeno odgovara ovom opisu.
Žil je otkrio da li može da se pronađe dobro vinu u marketima.
- Naravno da može - kažu Žil.
- Postoji jedna važna stvar koju treba zapamtiti koju većina nas ne zna. Obratimo pažnju da li boca ima oznaku kvaliteta. Proizvođači vina učestvuju na sajmovima i takmičenjima, dobijaju medalje i priznanja. Informacije o takvim razlikama nalaze se na bocama - odao je tajnu on i dodao još.
- Zatim pažljivo pregledajte glavu flaše. Potražimo reč "Recoltant" ili njenu skraćenicu u obliku slova R. To znači da je proizvođač vina u proizvodnji koristio svoje grožđe i da ga sam uzgaja, da to nije „bećar“, tj. kombinacija vina različitih proizvođača. Ova oznaka simbolizuje dobar kvalitet proizvoda. Takođe vredi pogledati da li su na boci reči „domaine“ ili chateau tu na boci - rekao je on.
Takođe treba imati na umu da vina klasifikujemo prema sadržaju šećera.
I ovako razlikujemo vina:
- suva
- polusuva
- slatka
- poluslatka
Kada je u pitanju boja, na policama ćete naći
- crveno
- belo
- roze
Dobro je znati da na primer za Badnji dan uz riblje specijalitete dobro idu bela vina, poput šardonea ili sovinjona, ali uz divljač svakako ide jače, crno vino.