Dolazi u mnogo varijanti, nijansi i boja. Takođe je jedan od najdugovečnijih baštenskih biljaka.
Božur - karakteristike
Generičko ime božura (Paeonia) potiče od imena lekara bogova na Olimpu, Peone. Božur je jedna od najstarijih kultivisanih cvetnih biljaka - bila je poznata i cenjena u drevnoj Kini. U početku je tretirana uglavnom kao lekovita biljka, kasnije su cenjene i njene dekorativne osobine.
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike
Postoje čak 33 vrste božura. Većina vrsta božura su višegodišnje biljke, ali neke rastu u male grmlje.
Kako uzgajati božure?
Božur je prilično jednostavna biljka za uzgoj i odličan je izbor za baštovane početnike. Jednom posađena i vešto negovana, mnogo godina će uveseljavati naše oči u leto – to je biljka dugog veka. Takođe je potpuno otporna na mraz - mesto gde raste ne treba štititi za zimu.

Shutterstock
Božure nije preporučljivo deliti i presađivati - najbolje se osećaju na jednom mestu, svi zajedno. Ako iz nekog razloga želite da ih presadite, onda ih je potrebno podeliti. Potpuno presađene će slabo rasti i cvetati manje obilno.
Božur preferira puno sunca i dobro podnosi periode suše. Samo u prvoj godini nakon sadnje treba je zaliti, ako vreme bez kiše traje duže.
Prilikom sadnje božura u bašti, morate uzeti u obzir pri izboru mesta da će se značajno povećati i da ne vole presađivanje. Žbunasti božuri tolerišu delimičnu senku, pa se mogu saditi u blizini većih stabala.
Božuri najbolje rastu na propusnim, humusno-glinovitim zemljištima, ali će tolerisati i druge uslove zemljišta. Oni jednostavno ne vole vlažna mesta.
U kasnu jesen preporučuje se uklanjanje suvih izdanaka. Posle veoma hladnih zima, kod grmolikih božura može se desiti da im se izdanci i grane smrznu – promrzle delove treba ukloniti.
Lekovita svojstva božura
Božur ima mnoge dragocene zdravstvene prednosti. Pomaže u slučaju problema sa probavnim sistemom, posebno kod probavnih smetnji. Takođe ima analgetički i sedativni efekat. Koristi se u lečenju neuroza i migrena.
Biljna sirovina dobijena od božura su cveće, korenje i seme.
Sadrže mnoge vredne sastojke, uključujući salicin glikozid, alkaloide, tanine, šećere, sluz, etarsko ulje i mineralne soli: magnezijum , kalijum , gvožđe, bakar, hrom , nikl, bizmut, molibden, titan, volfram i stroncijum.
Cvetovi božura sadrže antocijanine i flavonoide .
Sok od cvetova ili korena božura ima diuretički efekat, detoksikuju organizam, poboljšavaju cirkulaciju krvi, jačaju krvne sudove, imaju dijastolna i antialergijska svojstva. Koriste se kod bolesti koronarnih arterija, za ublažavanje tegoba povezanih sa hemoroidima, artritisom i reumatizmom, kao i kod lezija kože (npr. atopijski dermatitis) i zapaljenja sluzokože. Atopijski dermatitis i reumatski bolovi mogu se lečiti toplim oblozima od odvara božura.
Sok božura se može koristiti i kod upale gornjih disajnih puteva.
Od božura kod kuće možete napraviti tinkturu, koja nije samo veoma ukusna, već i veoma zdrava. 100 g svežeg ili suvog korena božura prelije se sa 500 ml toplog 40-60% alkohola i ostavi dve nedelje dok se ne formira maceracija. Nakon ovog vremena, tinktura se filtrira. Treba je piti 2-3 puta dnevno za 5 ml.
Božur ne treba koristiti tokom menstruacije. Ne preporučuje se trudnicama i dojiljama.
BONUS VIDEO