Kada primetimo da je mleku u frižideru istekao rok trajanja, momentalno ga bacamo u kantu za smeće. Međutim, to treba poslednje da uradite ako imate biljke u stanu ili dvorištu! Mleko zapravo obiluje aminokiselinama, enzimima, proteinima, što podstiče rast korisnih mikroba u bašti. Pored toga, sadrži i kalcijum, vitamin B, ali i druge korisne proteine koji su potrebni biljkama. Zato ga možete koristiti kao prirodno i organsko đubrivo.
Međutim, pored toga možete ga koristiti i kao pesticid. Zapravo, mleko pomaže u borbi protiv virusa koji napadaju listove, lisnih vaši, gljivičnih oboljenja i slično.
SVAKA ŽENA TREBA DA ZNA

AJMOKAC SA SPANAĆEM I PILETINOM Rapsodija ukusa u svakom zalogaju, za ručak koji se pamti

NEODOLJIVI KOLAČ SA PISTAĆIMA Osvežavajući desert kao osmišljen za proleće, bićete oduševljeni

BAKLAVA ČIZKEJK Fenomenalna poslastica od koje će vam poći voda na usta, za sve prilike
Mleko sadrži elemente koji utiču na izgradnju ćelijskih zidova biljaka i na taj način omogućava se lakša apsorpcija hranljivih materija i uravnoteženje pH vrednosti zemljišta. Kalcijum u mleku može pomoći biljkama da brže rastu i štititi ih od truljenja, navodi B92.

Shutterstock
Ako ste se pitali kojim vrstama biljaka najviše prija prihrana iz mleka, to su engleski bršljan, begonija i afrička ljubičica. Dobar je izbor za zaštitu povrća, poput tikvica i paradajza, posebno ako ga gajite u bašti.
Čak i kada je pokvareno, mleko zadržava skoro sva korisna svojstva. Osim kravljeg, možete koristiti i sojino i bademovo mleko. Izbegavajte punomasna mleka, aromatizovana ili sa dodatkom šećera.
Budite oprezni: ne preterujte sa količinama mleka! Previše mleka može imati kontraefekte. Najpreporučljivije je mleko rastvoriti sa vodom, pri čemu razmera tečnosti treba biti 50:50. Ubacite rastvor u bočicu sa raspršivačem, pa poprskajte listove i zemljište. Ako nakon pola sata ostanu tragovi mleka na listovima, prebrišite ih krpom.
BONUS VIDEO