Ako vam se čini da gotovo u trenu nestane prelepa dekoracija koja je ukrašavala vaš dom, niste jedini koji to primećuju. Međutim, i za to postoji lek, tačni metod koji utiče na "rok" trajanja cveća.
Cveće koje stavljate u vazu nakon kupovine ili nakon što ste ga dobili, skratite stabljike za oko jedan centimetar i to ukoso - tako će cvet imati priliku da dobije više vode - ovo obavezno uradite nožem, a ne makazama.
Vazu nalijte vodom do jedne trećine, neka bude sobne temperature i menjate vodu svaki drugi dan. U vodu stavite malo šećera, komadić zdrobljenog aspirina i malo soka od limuna.
Cveće držite što dalje od voća
- Neke biljne vrste oslobađaju više etilena od drugih.
Na primer, jabuke, banane i kruške, ali i mnogi drugi plodovi, ispuštaju visok nivo etilena, biljnog hormona koji je važan za dozrevanje plodova.
Kad se jednom nađe u vazduhu, etilen može daleko da putuje, pritom se rasprši i izgubi deo svoje snage - pojasnila je Karen Čang, profesorka na Univerziteta Marilend.
- Rezano cveće brže propada ako se nalazi pored otvorene činije s voćem pa ga držite dalje, ako želite da vam traje duže - dodala je.
Buket ne stavljajte blizu plina
- Prirodni plin i nafta, takođe, su glavni izvori etilena koji je prirodni nusprodukt sagorevanja što znači da mogu biti štetni za cveće.
Sprovedeno je istraživanje na prometnoj ulici Beltvej u Vašingtonu koje je otkrilo da je visok nivo etilena iz izduvnih gasova automobila uzrokovale zaostajanje u rastu obližnjih biljaka - kaže Čang.
- Kad je etilen hemijski uklonjen iz okruženja Beltvej, biljke su počele da izgledaju mnogo bolje.
Zato se savetuje da cveće držite daleko od izvora plina, bilo da su to izduvni gasovi automobila, roštilj, kamin na plin, šporet i slično, prenosi "Mind body green".