Amerikanci sada svakodnevno jedu hranu stvorenu od laboratorijskih useva poput kukuruza, soje i repice, iako je većina ovih namirnica zabranjena širom Evrope, kao i nekoliko drugih zemalja širom sveta.
Kako su ovi eksperimenti napredovali tokom godina, naučnici su postajali sve inventivniji u svojim projektima. Nedavno je tim naučnika u mesnoj kompaniji orijentisanoj na budućnost stvorio nešto što je zaintrigiralo i zabrinulo mnoge ljude u isto vreme: meso iz ljudskih ćelija.
Grupa mladih američkih naučnika kreirala je koncept za set bifteka koje možete uzgajati sami koristeći ljudske ćelije i krv, a cilj je da se poremeti tradicionalna industrija mesa. Takozvani "Ouroboros odrezak" može se uzgajati kod kuće, a uzimaju se ćelije sa unutrašnje strane obraza i hrane serumom od istekle, donirane krvi. Prema naučnicima iz pomenute kompanije, nije kanablizam ako se „odresci“ prave na ovaj način.
„Ljudska krv kojoj je istekao rok je otpadni materijal u medicinskom sistemu i jeftinija je i održivija od FBS-a, ali kulturološki manje prihvaćena“, rekla je industrijski dizajner i programer kompanije Grejs Najt. „Ljudi misle da je ovo kanibalizam, što tehnički nije. „Naš dizajn je naučno i ekonomski izvodljiv, ali i ironičan na mnogo načina“, rekao je dizajner i istraživač Orkan Telhan.
Oni radije postavljaju pitanje: koje bi bile žrtve koje bismo morali da podnesemo da bismo mogli da nastavimo da konzumiramo meso onim tempom kojim to već radimo? „Ko će u budućnosti moći da priušti meso životinja i ko možda neće imati drugu opciju osim da uzgaja meso?“ Očekuje se da će tržište mesa uzgojenog u laboratoriji porasti na 572 miliona dolara do 2025. Među kompanijama koje se nadaju da će prodati uzgojeno meso su Aleph Farms, proizvođači prvog odrezaka uzgojenog u laboratoriji, i Novameat, koji je napravio 3D odštampan odrezak od biljnih proteina.
BONUS VIDEO