Gjoza (dampling) je japanska testenina punjena mlevenim mesom, a zatim termički obrađena i poslužena uz umak od soja sosa, pirinčanog ulja i čili ulja.
Iako je ovo jelo vrlo popularno u Japanu, njegovo poreklo bi trebalo tražiti u kineskoj kuhinji i vrlo sličnim varijacijama kineskih testenina.
Gjoza je jednostavno jelo koje se relativno brzo priprema i većina sastojaka nije egzotična i može se nabaviti i kod nas. Ukoliko niste ljubitelj mesa, možete ih spremati samo sa povrćem. Donosimo vam recept sa bloga Nini Panini.
Sastojci za nadev:
- 250 g mešanog svinjskog i junećeg usitnjenog mesa
- 1 kašičica kukruznog skroba
- 1 kašičica sode bikarbone + za posipanje
- 1 kašičica bibera
- 1/2 kašiičice soli
- 1 kašičica šećera
- 2 kašike soja sosa
- 20 ml vode
- 2 čena belog luka (ispasiranog)
- 4 cm đumbira (narendanog)
- 2 lista mladog kupusa (sitno naseckanog)
- 1 stabljika mladog crnog luka (sitno naseckanog)
Sastojci za testo:
- 240 ml brašna
- prstohvat soli
- 120 ml vrele vode
Sastojci za sos:
- 3 kašike soja sosa
- 1 kašika pirinčanog sirćeta
- 1 čen belog luka
- susam i/ili tucana čili paprika po želji
Priprema:
Prvo zamesite testo tako što ćete u činiji pomešati brašno sa solju i zatim uz mešanje (koristite štapiće ili viljušku pošto će testo biti vrelo) postepeno ulivajte vodu. Testo treba da deluje suvkasto u startu, ali kako budete mesili postajaće vlažnije i mekše.
Mesite testo prvo u činiji dok činija ne postane čista, a zatim nastavite da mesite na radnoj prloči 5-10 minuta dok ne dobijete glatko i elastično testo. Zamotajte ga u foliju i ostavite da odmara 30 minuta.
Za to vreme napravite nadev tako što ćete pomešati sve sastojke dobro promešati. Nadev je bolji ako odstoji minimum 1 sat u frižideru ili preko noći kako bi se ukusi povezali.
Sos takođe ranije pripremite tako što ćete pomešati sve sastojke i ostaviti u frižider dok ne zatreba.
Nakon što je odmorilo testo podelite na dve polovine pa svaku jufkicu urolajte u valjak. Oba valjka zatim podelite na po 8 jednaih delova. Dobićete 16 komadića.
Svaki komadić zatim urolajte u kuglicu i na površini posutoj skrobom uz pomoć male oklagije razvaljajte krug prečnika 10 cm. Možete koristi kalup da se otarasite neravnih ivica.
Ređajte kore za gjoze jednu na drugu ali prethodno svaku pospite skrobom i prekrijte parčetom papira za pečenje kako se ne bi lepile.
Jednu koru položite na dlan pa u sredinu stavite otprilike 1 punu kašičicu nadeva. Rubove možete premazati sa malo vode i zatim ih preklopite tako da dobijete polumesec.
Zatim uz pomoć palca i kažiprsta prsavijajte testo onu stranu bližu vama kao karneriće i tako sve do kraja Dobro utisnite i položte gjozu na skrobom pobrašnjenu podlogu.
Ponovite postupak sa preostalim materijalom.
Tiganj blago nauljite i stavite na srednju vatru. Položite gjoze kao vrećice u krug, ali pazite da se ne dodiruju. Pržite ih tako dok donji deo ne porumeni, a zatim ulijte 80ml vode i poklopite.
Gjoze su gotove kada voda ispari. Služite ih tople sa pripremljenim sosom.
BONUS VIDEO