Prema rečima Martina Kostžinskog, blogera poznatog kao Marcin z Lasu, to je opravdano prirodnim životnim ciklusom ovih životinja.
- Vukovima se bliži period vrućina, pa mogu da priđu ne samo farmama, već i automobilima, koje ne povezuju sa ljudima. Mladi vukovi počinju da traže parove, često istovremeno menjajući teritoriju - objašnjava stručnjak, napominjući da pojava vuka u blizini kuće ne treba da čudi vlasnike kuja.
- Zbog svoje jake veze, vukovi mogu da se osete mirisa kučke kada krenu topliji dani - on dodaje.
Vukovi siročad se bore da prežive zimu
Nažalost, drugi, podjednako čest razlog približavanja vukova ljudima je definitivno mnogo tužniji.
– Vukovi siročad zimi imaju veliki problem sa pronalaženjem hrane, pa hranu često traže po đubretu i pokušavaju da love, na primer, kokoške ili druge sitne životinje, pa čak i domaće – kaže on i naglašava da treba obratiti posebnu pažnju na bezbednost naših ljubimaca.
Čak i oni koji nemaju životinje, ali žive u ruralnim područjima, na primer u blizini šume, moraju uzeti u obzir mogućnost susreta sa vukom. Stručnjak objašnjava da ove životinje često menjaju teritoriju, ne dozvoljavajući da ih na datom području bude previše.
Šta da radimo kada sretnemo vuka?
Prema rečima Martina, prvo pravilo je „ne paničite“.
- Ne postoji dokumentovan slučaj da je vuk naneo štetu čoveku prilikom ovakvog susreta. Osim toga, divlji vukovi se plaše ljudi – naglašava on.
Stručnjak smatra da ako nam se na putu pojavi vuk, na primer tokom pešačenja u šumi, najverovatnije će pobeći kada nas ugleda.
Snorke
07.01.2022 08:29Ha ha 'ne postoji dokumentovan slučaj da je vuk povredio čoveka'. Pa naravno, svi koje je vučko navatao su sažvakani i ne mogu da svedoče.